Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
zapalenie tarczycy
zapalenie mięśnia sercowego
krwiomocz
zawał serca
agranulocytoza
torbielowatość nerek
otępienie starcze
oparzenia chemiczne
ostrogi piętowe
pollinosis
ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego
sepsa
anemia
bielactwo
bębnica

 

menorrhagia

Pojęcie medyczne menorrhagia i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja menorrhagii napisana w sposób zrozumiały.

Pojęcie menorrhagii jest dość powszechne, choć pod tą nazwą w zasadzie jest znane tylko w środowisku medycznym. Można powiedzieć, że menorrhagia to nic innego jak nadmierne krwawienie z dróg rodnych, zbyt obfite miesiączki. Niestety wiele kobiet akceptuje taki stan rzeczy i sądzi, że taka ich uroda. Nie należy jednak takich krwawień bagatelizować bo mogą one doprowadzić do anemii, a w skrajnych przypadkach do niewydolności układu krążenia.

Typowymi objawami menorhagii jest ogólne osłabienie, zwiększona męczliwość. Poza tym często towarzyszą temu bóle głowy i przyspieszone tętno. Dodatkowo może występować bladość skóry oraz wypadanie włosów, łamliwość paznokci itp. Takich objawów nie należy lekceważyć. Nadmierne krwawienie zawsze ma jakąś przyczynę, mniej lub bardziej groźną, ale nigdy nie jest ono naturalne. Należy zatem przy takich objawach zgłosić się do lekarza na badanie.

Przyczyn menorrhagii może być wiele i nie wszystkie mają związek z narządami rodnymi. Po pierwsze może to być objaw chorej tarczycy. Większość jednak przyczyn mieści się w kategorii chorób kobiecych czyli na przykład endometrioza, zespół policystycznych jajników, guzy jajnika. Poza tym kobiety w okresie menopauzy również mogą mieć takie krwawienia, jak również dziewczęta dojrzewające. Menorrhagia może również występować przy depresji. Jednakże co grosze menorrhagia może być symptomem znacznie poważniejszych schorzeń, zwłaszcza raka endometrium i błony śluzowej szyjki macicy. Dlatego też ważne jest by takie objawy nie pozostały niezbadane. Kobiety muszą przemóc swój wstyd i obawę przed wykryciem przez lekarza poważnego schorzenia. Inaczej nie możemy mówić o sukcesie w leczeniu tego typu schorzeń bo są one niestety bardzo często zbyt późno diagnozowane.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]