Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
choroby oczu
wrzód weneryczny
zapalenie nerek
menorrhagia
palce młotkowate
chirurgia plastyczna
choroba Addisona
moczówka prosta
krwotok z dróg rodnych
włókniak miękki
choroba Hashimoto
zapalenie wątroby
sinica
uczulenie
głuchota starcza

 

melanodermia

Pojęcie medyczne melanodermia i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja melanodermii napisana w sposób zrozumiały.

Melanodermia zwana również ostudą jest nabytą chorobą barwnikową skóry. Najczęściej występuje ona u kobiet, szczególnie po trzydziestym roku życia. Bardzo często pojawiają się u kobiet przy nadziei, czyli w ciąży. Z klinicznego punktu widzenia są to nieregularne plamy. Przybierają one jasno lub ciemnobrązowy kolor. Nasilają się one podczas opalania. Zazwyczaj położone są symetrycznie. Występuje głównie na czole, policzkach, nad górną wargą, czyli w miejscach najbardziej wystawianych na działanie promieni słonecznych. W obrębie tych zmian stwierdzono podwyższoną ilość melaniny, jak również zwiększoną syntezę tyrozynazy. Pojawienie się tych plam nie poprzedza ani nie towarzyszy stan zapalny.

Występowanie melanodermii z reguły związane jest z takimi stanami jak:
 Zmiany hormonalne występujące podczas ciąży lub zażywania tabletek antykoncepcyjnych
 Menopauza
 Zaburzenia miesiączkowania
 Nasłonecznianie, bezpośrednio związane zestosowaniem kremów, zawierających wazelinę, nawet jeśli służą one tylko do pielęgnacji skóry
 Przewlekła choroba wątroby
 Stany zapalne przydatków
 Stosowanie przed nasłonecznianiem lub podczas niego niektórych kosmetyków, perfum np. olejku bergamotowego.

Plamy te są najczęściej nieszkodliwe oraz nie zaraźliwe. Z reguły same się cofają, gdy zlikwiduje się przyczynę ich występowania. Melanodermii można oczywiście zapobiec. Przed każdym opalaniem, nie należy stosować żadnych kosmetyków ani perfum. Dokładnie trzeba sprawdzać skład kosmetyków. Jeżeli będziemy mieli jakieś wątpliwości możemy zwrócić się z poradą do firmy, która produkuje dany kosmetyk i zapytać o jego dokładny skład. Z taką prośbą można zwrócić się także do dermatologa. Najlepszą ochroną będzie po prostu unikania opalania twarzy. Jeśli jedna się na to zdecydujemy należy koniecznie stosować kremy z bardzo wysokim filtrem nawet 50.

Leczenie melanodermii jest bardzo proste, ponieważ najważniejsze jest zlikwidowanie przyczyn powstawania plam. Najprościej mówiąc musimy unikać preparatów i substancji, poprzez które na skórze pojawiły się zmiany. Stosuje się również kosmetyki wybielające. Taki preparat to Depigman.

Lekarz specjalista może również zamrozić zmienione miejsca płynnym azotem. Wtedy już nawet po trzech tygodniach pojawia się normalnie zabarwiona skóra.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]