Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
cytomegala
zapalenie gruczołu krokowego
limfopenia
furunkuł
skolioza
toksoplazmoza
mobbing
prostata
przewlekły katar
bielactwo
alkoholizm
agranulocytoza
nadciśnienie tętnicze
zanik kostny
choroba Buergera

 

matołectwo

Pojęcie medyczne matołectwo i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja matołectwa napisana w sposób zrozumiały.

Matołectwo nazywane jest także kretynizmem. Kretynizm w powszechnym użytkowaniu ma bardzo negatywne znaczenie, mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że jest to jednostka chorobowa. Osoba, która jest chora na kretynizm charakteryzuje się znacznym niedorozwojem umysłowym, którego przyczyną jest nieprawidłowa praca tarczycy, jej niedoczynność.

Przyczyną tej choroby jest niedobór jodu, kiedyś obserwowana była ona u znacznej części ludzi, którzy zamieszkiwali górskie tereny, ponieważ charakterystyczną cechą tego typu regionu jest przede wszystkim ubogie stężenie jodu, które powoduje, że tarczyca pracuje nieprawidłowo. Choroba może mieć podłoże genetyczne, ponieważ niedobór hormonów może być dziedziczony. Choroba polega na tym, że w organizmie brak jest enzymu odpowiedzialnego za jeden z najważniejszych procesów jakie zachodzą w obrębie tarczycy. Organizm chorego nie posiada możliwości zamiany tyrozyny w potrzebne hormony tarczycowe. Choroba może występować u dzieci, których matki miały problem z niedoczynnością tarczycy, a nawet miały endemiczne wole.

Objawy tej choroby są zauważalne, ponieważ odzwierciedlają się w wyglądzie zewnętrznym przede wszystkim. I tak osoby takie posiadają bardzo duże głowy w proporcji do całej sylwetki. Głowa osoby, która dotknięta jest matołectwem posiada bardzo szerokie ciemiączko. Osoby są bardzo powolne i senne, a ich ruchy mają bardzo nieokreślone spektrum działania. Apatyczność dziecka powinna niepokoić rodziców. Dzieci dotknięte tą chorobą posiadają także liczne zmiany w paznokciach i włosach. Przy tej chorobie znacznie powiększa się język, który nie mieści się w jamie ustnej, To właśnie w okresie ciąży tak istotne jest zaopatrywanie organizmu matki w niezbędny jod, gdyż procesy tarczycowe jej nienarodzonego dziecka kształtują się już w 2 tygodniu ciąży.

Leczenie matołectwa nie jest łatwe. Jednak im choroba zostanie wcześnie wykryta, tym samym szanse na wyleczenia, albo mniejszy stopień niedorozwoju są znacznie większe. Polega ono przede wszystkim na podawaniu odpowiednich preparatów, które mają na celu uregulowanie enzymów i hormonów tarczycowych.

Choroba rozwija się już w życiu płodowym, dlatego tak ważna jest obserwacja dziecka, które się narodzi i z okresu noworodkowego wstępuje w okres niemowlaka. Wówczas mogą pojawić się symptomy, które nas zaniepokoją, warto wtedy zweryfikować swoje spostrzeżenia u specjalisty.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]