Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
kiła
aids
rozszczep podniebienia
niedoczynność przytarczyc
rak nerki
uraemia
kamica cewkowa
grypa
wstrząs mózgu
szkarlatyna
krzywica
choroba z Lyme
rak jelita grubego
rzeżączka
ziołolecznictwo

 

łuszczyca

Pojęcie medyczne łuszczyca i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja łuszczycy napisana w sposób zrozumiały.

Łuszczycą jest chorobą skórną o bardzo uciążliwym i najczęściej przewlekłym charakterze. Dotyczy ona około 2 % populacji, a jej leczenie jest bardzo utrudnione ze względu na duże prawdopodobieństwo nawrotów. W dużym stopniu występowanie łuszczycy jest związane z odziedziczeniem jej, jednak pełna lista czynników, wywołujących to schorzenie, nie jest jeszcze określona. Na chorobę tą narażone są bardziej kobiety, a większość przypadków wykrycia łuszczycy zdarza się już przed 15. rokiem życia, co jest wpływem burzy hormonów w młodym organizmie. Na ujawnienie się tego schorzenia skóry są także narażone osoby, nadużywające alkoholu.

Łuszczyca objawia się poprzez wykwity skórne, przyjmujące postać dobrze odgraniczonych grudek, skupiających się w czerwone, czerwonobrunatne lub różowe, zazwyczaj symetryczne plamy. Najczęściej pojawiają się one na skórze łokci, kolan oraz owłosionej części głowy. Cechą charakterystyczną, towarzyszącą łuszczycy, jest objaw Auspitza, czyli drobnokropelkowe krwawienie po zdrapaniu łuski zewnętrznej. Nieprzyjemny charakter łuszczycy potęguje często zlewanie się grudek w płaty, zajmujące większość powierzchni skóry. Czasami można również zaobserwować nietypowe zmiany w okolicy paznokci (wgłębienie, zgrubienia czy też żółte zabarwienie).

W większości przypadków łuszczyca ustępuje samoistnie na części powierzchni skóry, lecz po pewnym czasie powraca. Główne środki, jakie stosuje się w walce z tym schorzeniem, to farmakoterapia, maści oraz pozwalające na złuszczenie się zmienionej przez chorobę skóry. W pewnym stopniu może także pomóc zastosowanie diety niskotłuszczowej i fotochemioterapii. Należy pamiętać o codziennej pielęgnacji skóry w zależności o jej wrażliwości, podstawową sprawą przy łuszczycy jest też unikanie zdrapywania łusek.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]