Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
kamica ksantynowa
nerwica dystymiczna
nadmierne łzawienie
ból ucha
egocentryzm
uraemia
postrzał i rwa kulszowa
wrodzona niedoczynność tarczycy
anoreksja
myopia
rak jajnika
zapalenie języka
układ nerwowy
melanodermia
powiększenie węzłów chłonnych

 

limfopenia

Pojęcie medyczne limfopenia i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja limfopenii napisana w sposób zrozumiały.

Limfopenia to choroba powstająca w wyniku niewydolności układu odpowiedzialnego za produkcję limfocytów, co skutkuje w pierwszej kolejności obniżeniem poziomu limfocytów we krwi do poziomu poniżej 1000/μl. Limfopenia może być wrodzona (niedorozwój układu limfatycznego charakteryzujący jednostkę od urodzenia) lub nabyta, występująca w trakcie niektórych chorób. Jest to stan niekorzystny dla organizmu ze względu na fakt, że ograniczona zostaje liczba przeciwciał, co przekłada się na obniżenie odporności i prowadzi w konsekwencji do podatności na różnego rodzaju choroby. Limfopenia może powstać w wyniku zakażenia, w wyniku chorób hematologicznych lub endokrynologicznych. Mogą być także inne przyczyny limfopenii, takie jak kolagenozy naczyniowe, nadmierny stres, lub stosowanie niektórych leków (na przykład cytostatycznych czy też kortykosteroidów). Objawy limfopenii są charakterystyczne dla osób, które przeszły niedawno sytuacje będące wyzwaniem dla unormowanego funkcjonowania organizmu, takie jak operacje czy okres ciąży. Stwierdza się także limfopenię między innymi w przebiegu chorób takich jak AIDS, podczas gruźlicy, w chorobach popromiennych. Chorujący na limfopenię częściej niż osoby zdrowe zapadają na przeziębienia i grypy, częściej także zakażają się, mają też skłonności do owrzodzeń. Choroba i charakterystyczny dla niej deficyt limfocytów jest rozpoznawana w wyniku badań immunologicznych i serologicznych.

Limfopenii jako jednostki chorobowej, której wystąpienie jest niekorzystne dla osoby chorej nie należy mylić ze względną limfopenią, która ma miejsce podczas walki organizmu z zakażeniami bakteryjnymi i jest stanem służącym powrotowi do zdrowia.
Do leczenia limfopenii stosowane są preparaty immunomodelujące.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]