Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
otospongioza
zapalenie mózgu
halluksy
rak wątroby
hipotyreoza
zapalenie powiek
listerioza
choroba Pfeiffera
zapalenie zatok
hipertyreoza
rak jajnika
oczopląs
hipotermia
otępienie starcze
zgaga

 

lęk

Pojęcie medyczne lęk i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja lęku napisana w sposób zrozumiały.

Lęk jest to uczucie dyskomfortu psychicznego pojawiającego się w związku z życiem społecznym lub w związku z konkretnym bodźcem lub sytuacją. Chory stara się więc unikać tych sytuacji które, jak przewiduje, sprzyjają występowaniu lęku, co często dezorganizuje funkcjonowanie.

Lęk bywa używany zamiennie do słowa strach, jednak nie są to pojęcia jednoznaczne. Lęk wiąże się z antycypacją zagrożenia, a strach powstaje w momencie realnego zagrożenia. Lęk może być albo odczuwany w mniejszym nasileniu przez dłuższy okres, albo też pojawiać się w postaci napadu lęku panicznego, a więc w postaci odczucia lęku o znacznej intensywności.

Do objawów lęku należy uczucie bicia serca, pocenie się, dygotanie, suchość w ustach. Osoba cierpiąca z powodu lęku może także mieć trudności w oddychaniu, mieć wrażenia dławienia się, czuć, że w gardle utkwiło ciało obce, odczuwać dyskomfort w obrębie klatki piersiowej oraz nudności. Ponadto do objawów lęku należy wrażenie oszołomienia, poczucie, że zaraz się zemdleje lub straci równowagę. Odczuwanemu lękowi mogą także towarzyszyć zawroty głowy. Chory obawia się utraty kontroli nad sobą i swoim ciałem, ma poczucie braku realności otaczających przedmiotów, odczuwa dystans do samego siebie, który przechodzi nawet w poczucie obcości. Chory może być odrętwiały, mieć napady duszności lub gorąca. Ponadto do objawów lękowych należy napięcie w ciele, trudności ze zrelaksowaniem się, napięcie psychiczne, poczucie, że jest się u kresu sił. Chory w sposób wzmożony reaguje na nagłe bodźce, ma trudności z koncentracją, a nawet poczucie pustki w głowie, jest drażliwy i ma trudności w zasypianiu.

Zaburzenia lękowe leczone są farmakologiczne (przede wszystkim stosowane są anksjolityki) oraz za pomocą psychoterapii (zarówno indywidualnej jak i grupowej).

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]