Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
choroby oczu
pokrzywka
młodzieńcza kifoza
węzły chłonne
dusznica bolesna
choroba von Willebranda
cytomegala
limfopenia
dalekowzroczność
alergia
zespół Conna
hypermetropia
cholera
oczopląs
choroby zwyrodnieniowe

 

kurcz

Pojęcie medyczne kurcz i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja kurczu napisana w sposób zrozumiały.

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy te dolegliwości mięśniowe, które od czasu do czasu odczuwają są kurczem czy skurczem. W zasadzie można powiedzieć, że kurcz jest spowodowany niepożądanymi skurczami mięśni poprzecznie prążkowanych lub gładkich. Takie kurcze spowodowane są różnego rodzaju bodźcami. Poza tym tego typu dolegliwością towarzyszy ból. Jeżeli natomiast chodzi o różnicę między kurczem a skurczem to zasadnicza polega na tym, że skurcz jest spowodowany naturalną pracą mięśni natomiast kurcz jest niepożądany, bolesny i niestety świadczy o jakimś problemie z mięśniami bo absolutnie nie jest stanem normalnym.

Jeżeli chodzi o kurcze mięśni prążkowanych to najczęściej dotykają one karku, grzbietu, kończyn dolnych i górnych. Powodują ból, ograniczoną ruchliwość, problemy ze skrętami głowy, odchylaniem jej. Natomiast kurcze mięśni gładkich to najczęściej kurcze mięśni naczyń krwionośnych, kurcze przełyku, żołądka, oskrzeli.

Warto powiedzieć przy tej okazji, że kurcze same w sobie nie są groźne dla życia człowieka, ale są bardzo uciążliwe, powodują ból i cierpienie.

Przyczyny kurczy są różne. Jednym z czynników może być stres, nadmierne zmęczenie, niedobór magnezu czy potasu, zaburzenia metaboliczne, nieprawidłowe odżywianie. W zasadzie widać, że przyczyn jest wiele i pochodzą one z różnych źródeł. Żeby takim nieprzyjemnym objawom zapobiegać należy bardziej o siebie dbać. Przede wszystkim należy dobrze się odżywiać, zapewniać naszemu organizmowi wszystkie składniki mineralne i witaminy w optymalnej ilości. Nie należy również unikać sportu, którego nadmiar może spowodować kurcze, ale trzeba dbać o kondycję fizyczną z umiarem, nie przemęczać się i nie trenować zbyt intensywnie. Poza tym należy również dbać o gospodarkę elektrolitową w naszym ciele.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]