Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
kołatanie serca
otospongioza
rumień nagły
choroba Addisona
kurcz
choroby reumatyczne
ból ucha
przewlekły nieżyt nosa
botulizm
choroba Haglunda Severa
radioterapia
katar
ostuda
dławica sercowa
kamica kielichowa

 

ksztusiec

Pojęcie medyczne ksztusiec i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja ksztuśca napisana w sposób zrozumiały.

Krztusiec to inaczej mówiąc koklusz. To choroba zakaźna, która jest charakterystyczna dla wieku dziecięcego. Najczęściej dotyka ona niemowląt oraz dzieci w wieku około czterech lat. Do zarażenia dochodzi przeważnie drogą kropelkową lub na skutek kontaktu z chorą osobą. Objawy pojawiają się już mniej więcej w ciągu tygodnia od zarażenia.

Na początku krztusiec przypomina zwyczajne przeziębienie czy grypę. Przez pierwsze dwa tygodnie infekcji ciężko jest ją zatem dobrze zdiagnozować. Objawy, które się wówczas pojawiają, to przede wszystkim katar, kaszel oraz przekrwienie spojówek. Może pojawiać się niewielka temperatura oraz chrypka. Dziecko w tym okresie robi się dość nerwowe, zmęczone a także pogarsza się jego apetyt. Coraz częściej pojawia się kaszel. Jego nocne ataki nie pozwalają dziecku normalnie spać, a po ataku jest ono wręcz wykończone towarzyszącym wysiłkiem. Jeśli w tym momencie nie nastąpi leczenie, to objawy związane z kaszlem będą się jeszcze bardziej nasilać. Wówczas jeden atak będzie rozpoczynał kolejny. Będą się one kończyć wymiotami. Poza tym dochodzić może do krwawień z nosa oraz pojawić się mogą wybroczyny na oczach. Choroba ta może trwać nawet do ośmiu tygodni.

Jeśli nie podejmiemy leczenia, to dziecku może grozić zapalenie płuc. Poza tym może dochodzić do uszkodzenia centralnego układu nerwowego, co może się skończyć nawet opóźnieniami w rozwoju dziecka. Leczenie odbywa się poprzez podawanie antybiotyków. Niestety wymaga ono często pozostania w szpitalu, a nawet podawania dziecku tlenu.

Jeśli chodzi o profilaktykę, to stosowane są szczepienia przeciwko krztuścowi. Przeprowadza się je wśród niemowląt oraz małych dzieci. Koniecznie podać należy trzy dawki w odstępach kilku miesięcy, a w wieku sześciu lat- dawkę przypominającą.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]