Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
zapalenie sutka
nerwice
rozedma płuc
choroby jelita grubego
athaeroma
kolka jelitowa
choroba Buergera
bielactwo
sinubronchitis
hemoroidy
gorączka gruczołowa
płonica
niedoczynność tarczycy
częstoskurcz napadowy
niepłodność

 

krzywica

Pojęcie medyczne krzywica i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja krzywicy napisana w sposób zrozumiały.

Krzywica jest jedną z chorób kości, typową dla niemowląt pomiędzy trzecim a dwudziestym czwartym miesiącem życia. Jest ona spowodowana niedoborem witaminy D3, występującym przy karmieniu w sposób sztuczny lub mieszany. Ilość w pokarmach witaminy D jest wtedy niewystarczająca dla niemowląt. Brak witaminy D3 powoduje u niemowląt zaburzenia we wchłanianiu wapnia z jelit, spadek wapnia we krwi oraz zbyt duże ubytki związków fosforanu z moczem. Wytwarzany jest wtedy w organizmie tzw. parathormon, pobierający wapń bezpośrednio z kości i powodując ich stopniowe odwapnianie. Ciężkie przypadki krzywicy są zwykle spotykane u niemowląt, które rosną w szybkim tempie oraz otyłych.

Pierwszym objawem krzywicy jest nadmierna miękkość potylicy czaszki, która ulega spłaszczeniu. Powoduje to zwiększanie obwodu czaszki, a w konsekwencji opóźnienie zarastania ciemienia oraz wyrzynania się zębów. Organizm reaguje na niedobory wapnia, powiększając wątrobę i śledzionę oraz zmniejszeniem obwodu klatki piersiowej. Mogą również wystąpić rozmaite deformacje ciała: koślawe kolana, garb krzywiczy. Objawem, kojarzonym często jako jeden z pierwszych symptomów krzywicy, jest występowanie potu na potylicy. Z chorobą tą wiązane są również takie objawy, jak: zaparcia, drażliwość lub apatia, hipotonia mięśniowa oraz opóźnienie rozwoju ruchowego. Objawy, które zostają na całe życie w przypadku nieleczonej krzywicy, uwzględniają natomiast wady budowy klatki piersiowej oraz kręgosłupa i płaskostopie. Obecnie medycynie udało się wyeliminować te następstwa krzywicy wieku niemowlęcego. Mają na to wpływ m.in. badania laboratoryjne, jakie można przeprowadzać w każdym szpitalu, a które uwzględniają pomiar poziomu fosforu, wapnia i fosfatazy alkalicznej we krwi dziecka.

W celu wyrównania spadku witaminy D zaleca się karmienie piersią, a jeśli nie jest możliwe, podaje się niemowlęciu witaminę D3 w dawkach równych pięciokrotnej dawce profilaktycznej lub poddaje wpływowi promieni nadfioletowych. Uchronić dziecko od krzywicy można również poddając je przynajmniej przez minutę dziennie działaniu promieni słonecznych, odbitych np. od liści. Wystarczy przy tym napromieniowanie jedynie części ciała niemowlęcia, znajdujących się w okolicach głowy. Trzeba przy tym przestrzegać zaleceń lekarza, gdyż można łatwo doprowadzić po pewnym czasie do wystąpienia efektu nadwrażliwości na witaminę D3.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]