Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
ostra białaczka szpikowa
choroba von Willebranda
kamica moczowa
choroba Haglunda Severa
uraemia
choroba piąta
niedoczynność hormonalna jajników
gościec przewlekle postępujący
krwawiączka A i B
uzależnienia
sinubronchitis
kamica żółciowa
choroba z Lyme
postrzał i rwa kulszowa
pyrosis

Losowe hasła:
gronkowcowe zatrucie pokarmowe
żółtaczka
marskość wątroby
tężec
chrapanie
zakupoholizm
nagła głuchota
układ limfatyczny
rak jelita grubego
zaburzenia równowagi
ksztusiec
odwarstwienie siatkówki
zawał serca
nadczynność przytarczyc
RDS

 

krwiomocz

Pojęcie medyczne krwiomocz i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja krwiomoczu napisana w sposób zrozumiały.

Krwiomocz to inaczej mówiąc pojawienie się w moczu krwinek czerwonych, ale w ilości, która w znacznym stopniu przekracza normę. Według tejże normy stwierdzana ilość to około 3 erytrocyty (czyli krwinki czerwone) w polu widzenia. Jednak nie trzeba być lekarzem, żeby stwierdzić, iż pojawił się krwiomocz. Gołym okiem widać obecność krwi w moczu.

Jeśli mamy do czynienia z wystąpieniem krwiomoczu, to praktycznie zawsze powinno to dla nas oznaczać konieczność konsultacji z lekarzem. Jest on bowiem objawem lekceważonym zwłaszcza wówczas, kiedy ustępuje samoistnie. Nie można go jednak bagatelizować. Krwiomocz może być bowiem spowodowany chorobami układu moczowego, narządów płciowych męskich czy chorobami z poza układu moczowego. Wyróżniamy nawet grupę chorób powodujących krwiomocz chirurgiczny. Są nimi nowotwory układu moczowo-płciowego, kamica dróg moczowych, różnorodne urazy układu moczowo-płciowego lub też stany zapalne dróg wyprowadzających mocz.

Jeśli na przykład mamy do czynienia ze stanami zapalnymi lub zakażeniami układu moczowego, to powstającemu w ich wyniku krwiomoczowi towarzyszy przeważnie gorączka. Poza tym bardzo często pojawiają się dreszcze a także bóle okolic nerkowych oraz pęcherza. Ból może dotyczyć również cewki moczowej. Poza tym pojawiają się zaburzenia w zakresie oddawania moczu. Możemy mieć zatem do czynienia z częstomoczem, naglącym parciem na mocz a także z bolesnym oddawaniem moczu.

W przypadku dzieci oraz młodzieży krwiomocz powstaje w związku z infekcjami układu moczowego a także w wyniku kamicy dróg moczowych. U osób starszych krwiomocz jest niestety wynikiem dużo poważniejszych schorzeń. By postawić właściwą diagnozę konieczny jest opis przebiegu choroby od samego chorego. Należy także przeprowadzić badania obrazowe układu moczowego. Najczęściej stosuje się ultrasonografię. Zwykłe USG jest w stanie z dużą precyzją określić źródło krwawienia. Jeśli chodzi o inne badania, to stosuje się także zdjęcie RTG przeglądowe jamy brzusznej, urografię, tomografię komputerową, czy też angiografię naczyń nerkowych. Czasami wykonuje się również badania endoskopowe.

W przypadku tej choroby należy pamiętać, że krwiomocz jest stanem alarmowym. Nie powinno się go w żadnym przypadku lekceważyć. Lepiej jest sprawdzić, czy jest on konsekwencją nie groźnego schorzenia, czy jednak jest objawem poważnej choroby, która może stać się groźna dla życia pacjenta.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]