Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
konwulsje
trądzik pospolity
otyłość
nadżerka szyjki macicy
niepłodność
nerwica depresyjna
eunuchoidyzm
zapalenie oskrzeli
kardiomepatie
jęczmień
zapalenie żołądka
polipy macicy
wypadanie włosów
błonica
klimakterium

 

krwiak

Pojęcie medyczne krwiak i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja krwiaka napisana w sposób zrozumiały.

Krwiak definiowany jest jako miejscowe nagromadzenie się krwi, która uchodzi w określone miejsce z uszkodzonych naczyń krwionośnych. Może dotyczyć różnych rodzajów tkanek. Każdy z nas niejednokrotnie miał krwiaka, w postaci „siniaków”, stłuczeń, mają one wtedy charakter nieszkodliwy. Powstanie krwiaka związane jest z naciskiem jaki wynaczyniona krew wywiera na tkanki znajdujące się w obrębie uszkodzenia. Nasza skóra i krew na możliwość resorpcji związanej z procesami regeneracji i często szybko radzi sobie z problemem. Jednak krwiaki mogą mieć tez charakter ściśle wewnętrzny, tym samym często zagrażający naszemu życiu. Tutaj możemy wspomnieć o krwiaku podczaszkowym, tętniącym, śródczaszkowym.

Przyczyny powstawania krwiaków mogą być różne, głównie mają one charakter mechaniczny związany z różnego rodzaju urazami, wypadkami, upadkami, które powodują tego typu obrzęk. Krwiaki mogą być także skutkiem zaburzeń pracy organizmu u osób, które chorują na hemofilię. Krwiaki, które posiadają wewnętrzną lokalizację często związane są z bardzo silnym bólem, te usytuowane w okolicach ośrodkowego układu nerwowego powodują bardzo silne bóle głowy, połaczone także z utratą przytomności.

Powstanie krwiaka, zwłaszcza tego widocznego, charakteryzuje się tym, że jego przebieg w zależności ilości czasu, jaka upłynęła od jego powstania, można określić na podstawie barwy urazu. Początkowo jest to kolor fioletowy często czarny, który stopniowo przechodzi w kolor żółtawy. Zmiana barwy jest zależna od rozkładów hemoglobiny jakie mają miejsce w krwi. Jeżeli krwiak ma charakter wewnętrzny wówczas jego rozwój często przebiega bezobjawowo, dopiero kiedy urasta do takich rozmiarów, które uciskają sąsiednie naczynia i tkanki, może dochodzić do dolegliwości bólowych w zależności od tego, gdzie jest usytuowany. Najniebezpieczniejszy jest taki krwiak, który pęka, często powodując natychmiastową śmierć. Ośrodkowy układ nerwowy oraz jama brzuszna to najbardziej niebezpieczne miejsca, w których może powstać krwiak. Leczenie popularnych siniaków jest mało popularne, ponieważ szybko znikają, czasami stosuje się okłady z lodu czy maści, zmniejszające ból i powodujące szybkie gojenie się . Jeżeli mają one charakter wewnętrzny, najczęściej poddawane są operacjom lub lekarz oceniając stosowne zdjęcia, jest w stanie stwierdzić.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]