Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
gronkowcowe zatrucie pokarmowe
psychozabawy
zapalenie najądrza
jadłowstręt psychiczny
paradontoza
afta
kamica żółciowa
choroby kobiece
błędne koło
wady serca
kamica cystowa
katarakta
rak jelita grubego
choroba Meniera
zaćma

 

krwiak

Pojęcie medyczne krwiak i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja krwiaka napisana w sposób zrozumiały.

Krwiak definiowany jest jako miejscowe nagromadzenie się krwi, która uchodzi w określone miejsce z uszkodzonych naczyń krwionośnych. Może dotyczyć różnych rodzajów tkanek. Każdy z nas niejednokrotnie miał krwiaka, w postaci „siniaków”, stłuczeń, mają one wtedy charakter nieszkodliwy. Powstanie krwiaka związane jest z naciskiem jaki wynaczyniona krew wywiera na tkanki znajdujące się w obrębie uszkodzenia. Nasza skóra i krew na możliwość resorpcji związanej z procesami regeneracji i często szybko radzi sobie z problemem. Jednak krwiaki mogą mieć tez charakter ściśle wewnętrzny, tym samym często zagrażający naszemu życiu. Tutaj możemy wspomnieć o krwiaku podczaszkowym, tętniącym, śródczaszkowym.

Przyczyny powstawania krwiaków mogą być różne, głównie mają one charakter mechaniczny związany z różnego rodzaju urazami, wypadkami, upadkami, które powodują tego typu obrzęk. Krwiaki mogą być także skutkiem zaburzeń pracy organizmu u osób, które chorują na hemofilię. Krwiaki, które posiadają wewnętrzną lokalizację często związane są z bardzo silnym bólem, te usytuowane w okolicach ośrodkowego układu nerwowego powodują bardzo silne bóle głowy, połaczone także z utratą przytomności.

Powstanie krwiaka, zwłaszcza tego widocznego, charakteryzuje się tym, że jego przebieg w zależności ilości czasu, jaka upłynęła od jego powstania, można określić na podstawie barwy urazu. Początkowo jest to kolor fioletowy często czarny, który stopniowo przechodzi w kolor żółtawy. Zmiana barwy jest zależna od rozkładów hemoglobiny jakie mają miejsce w krwi. Jeżeli krwiak ma charakter wewnętrzny wówczas jego rozwój często przebiega bezobjawowo, dopiero kiedy urasta do takich rozmiarów, które uciskają sąsiednie naczynia i tkanki, może dochodzić do dolegliwości bólowych w zależności od tego, gdzie jest usytuowany. Najniebezpieczniejszy jest taki krwiak, który pęka, często powodując natychmiastową śmierć. Ośrodkowy układ nerwowy oraz jama brzuszna to najbardziej niebezpieczne miejsca, w których może powstać krwiak. Leczenie popularnych siniaków jest mało popularne, ponieważ szybko znikają, czasami stosuje się okłady z lodu czy maści, zmniejszające ból i powodujące szybkie gojenie się . Jeżeli mają one charakter wewnętrzny, najczęściej poddawane są operacjom lub lekarz oceniając stosowne zdjęcia, jest w stanie stwierdzić.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]