Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
nerwica lękowa
choroba wysokościowa
nerwica wegetatywna
tężyczka
brodawki
cholera
skaza moczanowa
nerwice
zapalenie mięśnia sercowego
otępienie starcze
zapalenie spojówek
nagła głuchota
cysta naskórkowa
uczulenie
choroby cywilizacyjne

 

krótkowzroczność

Pojęcie medyczne krótkowzroczność i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja krótkowzroczności napisana w sposób zrozumiały.

W dzisiejszych czasach, gdzie wzrok człowieka narażony jest na ciągłą eksploatację istnieje bardzo wiele przeróżnych wad wzroku. Jednak wadą, która występuje najczęściej jest krótkowzroczność. Jest to wada refrakcyjna. Cierpi na nią 30% osób mieszkających w Europie oraz aż 60% Azjatów.

Z reguły pierwsze oznaki tej choroby oka zaczynają pojawiać się w pierwszych 20 latach życia, najczęściej w czasach szkolnych. Wada ta polega na tym, że tor optyczny oka nieprawidłowo skupia promienie świetlne. Jest ona wynikiem zbyt dużych rozmiarów przednio-tylnych oka bądź zbyt dużą siłą, która łamie układ optyczny oka.

Można wyróżnić trzy rodzaje krótkowzroczności:
• krótkowzroczność osiowa
• krótkowzroczność krzywiznowa
• krótkowzroczność refrakcyjna

Wyróżnia się również trzy stopnie krótkowzroczności:
• małą, w zakresie do –3dpt
• średnią, poniżej –6dpt
• wysoką, powyżej –6dpt

Najczęściej wymienia się trzy podstawowe przyczyny krótkowzroczności. Może być ona wynikiem zbyt długiej osi gałki ocznej, czyli krótkowzroczność osiowa; zbyt dużej siły łamiącej układu optycznego oka, czyli krótkowzroczność refrakcyjna; zbyt wypukłej krzywizny poszczególnych elementów układu optycznego, czyli krótkowzroczność krzywiznowa.
Przyczyny te powodują, że promienie świetlne w oku krótkowzrocznym ogniskowane są poza siatkówką, w wyniku czego w oku powstaje nieostry obraz.
Natomiast w zdrowym oku promienie świetlne są ogniskowane w dołku środkowym, najczulszym na światło miejscu siatkówki.
W oku krótkowidza obraz jest zamazany, a wrażenie wzrokowe jest niewyraźne. Krótkowidz, chcąc dobrze zobaczyć dany przedmiot musi przysunąć go bliżej oczu. Kiedy patrzy na przedmioty lub obiekty położone w dalszej odległości pomaga sobie mrużąc oczy, co zmniejsza rozproszenie obrazu na siatkówce.
Jeżeli musimy wytężać wzrok aby obejrzeć lub przeczytać coś w większej odległości, mamy problemy z widzeniem w nocy i zamazuje nam się obraz powinnyśmy zgłosić się do okulisty.

Krótkowzroczność jest chorobą dziedziczną. Jeżeli nasi rodzice lub dziadkowie dotknięci byli tą dolegliwością możemy być raczej pewni, że nas też to spotka. Najczęściej objawia się ona u dzieci w wieku od 8 do 12 lat.
Podczas leczenia krótkowzroczności stosuje się następujące metody:
• Okulary
• Soczewki kontaktowe
• Chirurgię refrakcyjną

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]