Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
torbiel
błonica
CMV
otyłość
nadżerka szyjki macicy
cisawica
astma oskrzelowa
torbielowatość nerek
alergie
uzależnienia
oko nadwzroczne
ropień płuc
bulimia
zapalenie twardówki
choroba Haglunda Severa

 

krętkowica kleszczowa

Pojęcie medyczne krętkowica kleszczowa i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja krętkowicy kleszczowej napisana w sposób zrozumiały.

Jest to choroba, która jak wskazuje nazwa wywoływana jest przez kleszcze, które są pasożytami i żyją dzięki temu, że znajdują sobie miejsce na żywym organizmie. Najczęściej jest to właśnie człowiek, albo zwierzęta, które mieszkając w lesie są szczególnie narażone na zachorowanie. Aby przeżyć muszą napić się, krwi od organizmu, który wyczuwają z bliskiej odległości a później spadają np. z liści drzew i wczepiają się w skórę. Wtedy dojrzałe i wcześniej zapłodnione samice potrzebują kontaktu z krwią żeby złożyć jajeczka.

Do zakażenia dochodzi w wyniku kontaktu zarażonego kleszcza z człowiekiem. Jeżeli zostanie on szybko zauważony i usunięty z organizmu wtedy automatycznie ograniczymy ryzyko zachorowania. Aby ono nastąpiło kleszcz musi znajdować się w organizmie 36-48 godzin, które są decydujące w rozwijaniu się choroby. Najczęściej zakażają nimfy, które są rodzajem kleszczy posiadających 10-20 razy więcej krętków w swoim organizmie od pozostałych.

Najwięcej zachorowań odnotowuje się w okresie od maja do sierpnia. Jeżeli pojawią się objawy takie jak: zmiany skórne, które mogą pojawić się około 30 dni po ukłuciu kleszcza pojawia się w tym miejscu czerwona plama a towarzyszyć jej mogą gorączka, bóle głowy i stawów, sztywność karku czy powiększenie węzłów chłonnych. Po dłuższym okresie znajdowania się kleszcza w organizmie mogą pojawić się także porażenie nerwów rdzeniowych czaszkowych, objawy oponowo- mózgowe.

Można zapobiec chorobie szczepiąc się gdyż na rynku jest szczepionka przeciw od kleszczowemu zapaleniu opon mózgowych i mózgu. Najczęściej leczenie polega na podaniu antybiotyku, jednak jest ono długie i może trwać nawet kilka miesięcy. Kobiety w ciąży zarażone chorobą może grozić poronienie. Wskazane jest stosowanie środków odstraszających owady.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]