Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
SARS
choroba Perthesa
zaburzenie rytmu serca
rak gruczołu krokowego
katar sienny
zgaga
węzły chłonne
sinubronchitis
osteonecrosis
włókniak miękki
OZZP
myśli natrętne
przewlekła niewydolność wieńcowa
mocznica
trzydniówka

 

krętkowica kleszczowa

Pojęcie medyczne krętkowica kleszczowa i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja krętkowicy kleszczowej napisana w sposób zrozumiały.

Jest to choroba, która jak wskazuje nazwa wywoływana jest przez kleszcze, które są pasożytami i żyją dzięki temu, że znajdują sobie miejsce na żywym organizmie. Najczęściej jest to właśnie człowiek, albo zwierzęta, które mieszkając w lesie są szczególnie narażone na zachorowanie. Aby przeżyć muszą napić się, krwi od organizmu, który wyczuwają z bliskiej odległości a później spadają np. z liści drzew i wczepiają się w skórę. Wtedy dojrzałe i wcześniej zapłodnione samice potrzebują kontaktu z krwią żeby złożyć jajeczka.

Do zakażenia dochodzi w wyniku kontaktu zarażonego kleszcza z człowiekiem. Jeżeli zostanie on szybko zauważony i usunięty z organizmu wtedy automatycznie ograniczymy ryzyko zachorowania. Aby ono nastąpiło kleszcz musi znajdować się w organizmie 36-48 godzin, które są decydujące w rozwijaniu się choroby. Najczęściej zakażają nimfy, które są rodzajem kleszczy posiadających 10-20 razy więcej krętków w swoim organizmie od pozostałych.

Najwięcej zachorowań odnotowuje się w okresie od maja do sierpnia. Jeżeli pojawią się objawy takie jak: zmiany skórne, które mogą pojawić się około 30 dni po ukłuciu kleszcza pojawia się w tym miejscu czerwona plama a towarzyszyć jej mogą gorączka, bóle głowy i stawów, sztywność karku czy powiększenie węzłów chłonnych. Po dłuższym okresie znajdowania się kleszcza w organizmie mogą pojawić się także porażenie nerwów rdzeniowych czaszkowych, objawy oponowo- mózgowe.

Można zapobiec chorobie szczepiąc się gdyż na rynku jest szczepionka przeciw od kleszczowemu zapaleniu opon mózgowych i mózgu. Najczęściej leczenie polega na podaniu antybiotyku, jednak jest ono długie i może trwać nawet kilka miesięcy. Kobiety w ciąży zarażone chorobą może grozić poronienie. Wskazane jest stosowanie środków odstraszających owady.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]