Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
choroba górska
SARS
karłowatość przysadkowa
krwotok z dróg rodnych
zapalenie krtani
angina
zapalenie ucha środkowego
zaspół nerczycowy
melanodermia
jadłowstręt psychiczny
czyraki skórne
torbiel jajnika
agranulocytoza
wytrzeszcz oka
cysta

 

konflikt matczyno płodowy

Pojęcie medyczne konflikt matczyno płodowy i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja konfliktu matczyno płodowego napisana w sposób zrozumiały.

Konflikt matczyno-płodowy jest inaczej zwanym konfliktem serologicznym. Polega on na tym, że grupy krwi matki i nienarodzonego dziecka mogą stanowić zagrożenie dla kolejnego płodu, a w zasadzie chodzi tu o czynnik RH. Chodzi mianowicie o to, że antygeny grupowe, które dziecko odziedziczyło od ojca różnią się od antygenów matki. Wówczas nie może dojść do sytuacji, w której krew dziecka zmiesza się z krwią matki. W czasie ciąży te dwa krwioobiegi są oddzielone łożyskiem, ale niestety często podczas porodu może dojść do zmieszania tych krwi. Dlaczego nie może dojść do zmieszania krwi? Otóż jest to zagrożenie dla płodu. Przede wszystkim dlatego, że w organizmie kobiety może dojść wówczas do powstawania przeciwciał na kontakt z antygenami dziecka, których matka nie posiada. Dzieje się to wówczas gdy kobieta ma czynnik RH(-), a dziecko RH(+), które dziedziczy po ojcu. Te przeciwciała, która na kontakt z tą krwią się wytwarzają powodują, że niszczone są erytrocyty płodu. Powoduje to kolejną niedokrwistość płodu, zahamowanie jego rozwoju.

Oczywiście współczesna medycyna radzi sobie z tego typu problemami. Po pierwsze kobieta w ciąży jest pod stałą opieką ginekologa – położnika. Badana jest grupa krwi matki i płodu. Dość wcześnie wiadomo, że taki konflikt może być zagrożeniem. Dlatego też w szczególny sposób należy przygotować się do porodu od strony medycznej.

Należy tutaj powiedzieć, że można się do ewentualnych problemów przygotować jeszcze przed zajściem w ciążę. Jeżeli matka ma grupę krwi RH(-) a ojciec RH(+) wówczas kobieta powinna się poddać badaniom na przeciwciała anty- RH. Wówczas można stwierdzić jak duże jest ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego. Taka kobieta lepiej się przygotuje na przyjście dziecka na świat i będzie w pełni świadoma tego, że zrobiła wszystko żeby urodziło się ono zdrowe.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]