Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
kaszel
halluksy
polipy jelita
schizofrenia
zaćma
choroba tarczycy
athaeroma
choroby skóry
dusznica bolesna
kamica żółciowa
wzdęcia
botulizm
świąd
choroba wysokościowa
marskość wątroby

 

kolka niemowlęca

Pojęcie medyczne kolka niemowlęca i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja kolki niemowlęcej napisana w sposób zrozumiały.

Kolka jelitowa niemowlęca to skurcze jelitowo- żołądkowe. Jest to jedna z najgorszych prób jakiej poddawani są rodzice i dzieci we wczesnym etapie wzajemnego poznawania się. Niemowlę płacze godzinami, nikt nie wie jak temu zapobiec, jak leczyć. Na temat kolki niemowlęcej stworzonych zostało bardzo dużo mitów.

Przyczyn powstania kolki niemowlęcej jest hipotetycznie wiele. Najczęściej występują w trzech pierwszych miesiącach życia maleństwa. Przypuszcza się , że przyczyną może być problem z trawieniem, powoduje to ból brzuszka, wzdęcia. Niemowlę nie potrafi radzić sobie samo z bólem. Kolejną przyczyną jest sytuacja, w której podczas picia dziecko połyka bardzo dużo powietrza, co powoduje później wzdęcia i kolkę. Przypuszcza się, że kolka może mieć podłoże alergiczne i być przyczyną niezaakceptowania mleka krowiego, bądź składników produktów jakie matka spożywa, w sytuacji gdy dziecko karmione jest piersią. Przedostanie się soku żołądkowego do przełyku niemowlęcia może powodować kolkę. Powodem może być też niedojrzałość układu pokarmowego. Kolka może mieć także podłoże nerwowe, dziecku udzielają się nerwowe zachowanie matki.

Kolka najczęściej występuję u niemowląt wieczorem. Dziecko płacze, krzyczy. Kołysanie, noszenie na rękach nie pomaga, dziecko może uspokoić się na moment, ale po chwili znowu sytuacja się powtarza. Nasza pociecha ma wtedy wzdęty brzuszek, czasami lekko twardy. Kolka ustępuje późnym wieczorem.

Jest wiele teorii dotyczących leczenia kolki u niemowląt, każda mama ma swoje. Jedne matki próbują odstawić ze swojej diety produkty mleczne. Często noszenie na rękach, kołysanie w wózku czy przejażdżka samochodem stają się lekiem na bolesne kolki naszej pociechy. Wiele mam stosuje herbatki z kopru włoskiego lub inne preparaty które są dostępne w aptece. Czasami też rozmowa z innymi rodzicami, którzy mieli ten sam problem bardzo pomaga, uspokaja nas, a także pomaga w zdobywaniu nowych doświadczeń. Sprawdzoną metodą są także delikatne masaże brzuszka, wykonywane ruchami okrężnymi w stronę serduszka.

Do lekarza należy się udać gdy mamy wątpliwości, czy dziecko płacze tylko z powodu kolki, albo bóle mają charakter przewlekły i nie ustępują po podaniu leków. Kiedy dziecko wymiotuje, nie chce jeść, ma zaparcia, rozwolnienia, kiedy dotykanie brzuszka sprawia, że dziecko zaczyna płakać należy jak najszybciej udać się do lekarza

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]