Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
oparzenia
choroba niedokrwienna serca
rzeżączka
oko nadwzroczne
choroby reumatyczne
zapalenie wątroby
alkoholizm
grypa
układ pokarmowy
zapalenie nerek
kołatanie serca
błonica
rozszczep podniebienia
zaburzenia krzepnięcia krwi
dreszcze

 

koksartroza

Pojęcie medyczne koksartroza i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja koksartrozy napisana w sposób zrozumiały.

Koksartroza to inaczej mówiąc choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego lub też zwyrodnienie biodra. Zasadniczo można powiedzieć, iż taki proces zwyrodnienia stawu polega na pojawieniu się zmian chrząstki stawowej. Osoby, które dotknięte są tą chorobą, skarżą się bardzo często na poranną sztywność stawu. Czasami taka sztywność może trwać dłużej niż pół godziny. Poza tym w trakcie chodzenia pojawia się nasilający się ból. Ponadto pojawiają się wyrośle kostne. Są to tzw. osteofity. Wszystko naraz sprawia, iż nie ma żadnych wątpliwości odnośnie tego, iż mamy do czynienia z chorobą zwyrodnieniową.

Cechą charakterystyczną tej choroby jest zatem ból pochodzący ze stawu. Bój pojawia się podczas ruchu. Jest on wywołany ruchem oraz obciążeniem kończyny. Bóle są najbardziej dotkliwe podczas pierwszych ruchów. Przeważnie są zlokalizowane w obszarze od pachwiny do kolana. Najczęściej ulokowane są w przednio-bocznej a także w przedniej części uda.

Staw biodrowy, który jest zwyrodniały, boli w pachwinie i na przedzie lub z boku uda. Dochodzi wówczas do znacznego ograniczenia ruchomości stawu biodrowego. Osoba dotknięta tym schorzeniem może mieć nawet trudności z założeniem nogi na nogę. Bardzo często dochodzi do skrócenia chorej kończyny, bowiem pojawia się przykurcz w chorym stawie.

Niestety nieznany jest nam sposób na trwałe wyleczenia tej choroby. Można jednak stosować odpowiednie leczenie zachowawcze. Jest ono w stanie zmniejszyć ból oraz pomagać w utrzymywaniu czy nawet zwiększeniu zakresu ruchu danych stawów. W ten sposób można ograniczyć kalectwo, jakie może być następstwem tej choroby. Zwyrodnieniom stawu biodrowego można starać się zapobiegać. Po pierwsze należy dążyć do zredukowania otyłości, można stosować także kinezyterapię. W tej chorobie chodzi bowiem o wzmocnienie mięśni.

Jeśli mamy do czynienia z bardzo zaawansowaną chorobą zwyrodnieniową, to niestety może dochodzić do sytuacji, w jakich dolegliwości bólowe nie są w stanie ustąpić nawet po lekach. Chorzy z zaawansowaną chorobą mają niestety coraz większe trudności w wykonywaniu normalnych codziennych czynności. Tacy ludzie koniecznie muszą zostać skierowani do ortopedy. Wówczas będzie można pozwać możliwości leczenia operacyjnego. W skrajnych przypadkach zalecana jest wymiana stawu. Można założyć endoprotezę (wewnętrzną protezę) odpowiedniego stawu (kolanowego lub biodrowego). Jeśli nie ma innej możliwości, to ten sposób leczenia (zabieg) może zapewnić znaczne zmniejszenie bólu. Może także dać choremu możliwość poruszania się.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]