Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
brodawki płciowe
SARS
alergie
wady serca
neuropatia
dusznica bolesna
influenza
fobia społeczna
toksyczne zapalenie jelit
omdlenie
przewlekła niewydolność krążenia
gronkowcowe zatrucie pokarmowe
polipy jelita
prostata
trądzik różowaty

 

klimakterium

Pojęcie medyczne klimakterium i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja klimakterium napisana w sposób zrozumiały.

Klimakterium do dolegliwość, która występuje wyłącznie u pań. Funkcjonuje także pod innymi nazwami, wśród których należy wymienić przede wszystkim menopauzę oraz przekwitanie. To etap, który pojawia się w momencie zakończenia przez kobietę okresu prokreacyjnego, ale jeszcze przed rozpoczęciem procesu starzenia się.

Klimakterium to bardzo trudny dla kobiety czas. W jej ciele zaczynają zachodzić zmiany, na które nie można mieć żadnego wpływu. Przede wszystkim dochodzi do wygaśnięcia czynności jajników. Pojawiają się zaburzenia miesiączkowania, a po pewnym czasie dochodzi do całkowitego jej zaniku. Dzieje się tak na skutek spadku poziomu hormonów płciowych.

Takim zmianom nie można w żaden sposób zapobiegać- to normalna część życia kobiety. Każda kobieta będzie musiała przejść przez to mniej więcej w okresie pomiędzy 44 a 55 rokiem życia. Zaburzenia miesiączki to zaledwie jeden z objawów tego stanu. Poza tym pojawiają się u kobiet w tym wieku bardzo częste napady gorąca, obfite pocenie się nocą oraz kłopoty z zasypianiem. Panie skarżą się także na bóle głowy, ogólne zmęczenie oraz zawroty głowy. Kobiety przechodzące klimakterium są nerwowe, przygnębione, nie potrafią cieszyć się z życia oraz mają problemy z pamięcią. Znacznie wzrasta wówczas ryzyko zapadania na choroby takie jak osteoporoza, nowotwory piersi czy tez otyłość i infekcje.

Takiego stanu rzeczy nie da się niestety uniknąć. Można jednak opóźnić ten moment w czasie, jak również starać się łagodzić jego objawy. Kobietom zaleca się zdrowy tryb życia, dużo ruchu, właściwą dietę oraz uprawianie sportów. Przydaje się także bardzo oparcie, jakie może zapewnić rodzina- zrozumienie ze strony najbliższych pozwala przetrwać ciężkie chwile. Możliwe jest także leczenie farmakologiczne. W terapii podaje się przede wszystkim hormony.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]