Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
kamica moczanowa
niewydolność krążenia
padaczka
refluks żołądkowo przełykowy
zapalenie krtani
cholera
borelioza
rak trzustki
sinica
węzły chłonne
psychozabawy
leukopenia
choroba niedokrwienna serca
alergia
drżączka poraźna

 

kleszczowe zapalenie mózgu

Pojęcie medyczne kleszczowe zapalenie mózgu i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja kleszczowego zapalenia mózgu napisana w sposób zrozumiały.

Jest to choroba wirusowa ośrodkowego układu nerwowego, która przenoszona jest przez kleszcze. Na terenie Polski, od wielu już lat, głównymi miejscami występowania tej choroby są dawne województwa białostockie, suwalskie i olsztyńskie. Od roku 1993 liczba zachorowań znacznie wzrosła, a każdego roku zgłaszanych jest od stu osiemdziesięciu do dwustu siedemdziesięciu przypadków. Człowiek przez kleszcze najczęściej jest zarażany poprzez ukąszenia w okolicach głowy, uszu, miejscach zgięć stawów, na rękach oraz nogach.

Osoby, które zachorują na kleszczowe zapalenie mózgu często nie zdają sobie nawet sprawy z tego, w jakim momencie zostały ukąszone przez kleszcza, ponieważ jego ślina posiada właściwości znieczulające. U części osób choroba ta może przebiegać w sposób łagodny, a jedynym sposobem na jej rozpoznanie jest wtedy badanie krwi. Inne przypadki charakteryzują się dwufazowym przebiegiem choroby. Faza pierwsza pojawia się po upływie tygodnia lub dwóch od momentu ukąszenia, a objawami są gorączka i ogólnie rzecz ujmując, objawy podobne do tych, z którymi ma się do czynienia podczas zachorowania na grypę. Objawy mogą utrzymywać się nawet około tygodnia. Później następuje kilka dni lepszego samopoczucia, a następnie dochodzi do rozpoczęcia fazy drugiej. Jej objawami są gorączka, bóle głowy, nudności, wymioty, utrata przytomności, a także zespół objawów neurologicznych.

Leczeniu poddawane są jedynie objawy choroby, które zazwyczaj utrzymują się przez dwa lub trzy tygodnie, a później dochodzi do wyzdrowienia pacjenta. Czasami choroba może przebiegać w sposób naprawdę ciężki, a ma to miejsce wtedy, gdy występują objawy mózgowe, móżdżkowe, czy też rdzeniowe. Choroba rzadko ma śmiertelny skutek. Czasami dochodzi jednak do następstw choroby, do których można zaliczyć zanikanie mięśni, stałe bóle głowy, depresje, czy niedowłady.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]