Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
rak oskrzela
botulizm
omdlenie
nerwica
przerost migdałów
dni płodne
żebra
choroba Buergera
molle
zapalenie osierdzia
kolka nerkowa
krwiak
oczopląs
choroby zakaźne
neurologia

 

klatka piersiowa

Pojęcie medyczne klatka piersiowa i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja klatki piersiowej napisana w sposób zrozumiały.

Klatka piersiowa to bardzo ważna część anatomii człowieka. Znajduje się ona pomiędzy jamą brzuszną a szyją- jest to zatem część tułowia. To właśnie klatka piersiowa jest swoistą „obudową” kostną, która chroni nasze najważniejsze narządy wewnętrzne (serce i płuca) przed różnorodnymi urazami głównie o mechanicznym charakterze. To także ta część naszego tułowia umożliwia przeprowadzanie procesu wymiany gazowej w naszym organizmie.

Klatka piersiowa składa się ze szkieletu kostnego, w którego skład wchodzi 12 par żeber, 12 kręgów piersiowych oraz mostek. Wspólnie tworzą one konstrukcję, która chroni narządy wewnętrzne zlokalizowane w jej obrębie. Konstrukcja ta pokryta jest z zewnętrznej strony mięśniami. W części przedniej są to mięśnie klatki piersiowej, natomiast w tylniej- mięśnie należące do grzbietowych. Od wewnątrz natomiast klatka piersiowa pokryta jest opłucną (cienką błoną, w której zamknięte są płuca). Powstaje w ten sposób przestrzeń, która określana jest mianem jamy klatki piersiowej. W jej wnętrzu znajdują się wspomniane już płuca oraz tak zwane śródpiersie. W jego skład wchodzi oczywiście serce, a także przełyk, tchawica oraz różnorodne naczynia krwionośne i połączenia nerwowe.

Klatka piersiowa posiada swoje ściśle określone granice. Patrząc od góry można powiedzieć, iż klatka piersiowa zaczyna się tam, gdzie umiejscowiony jest pierwszy krąg piersiowy oraz pierwsza para żeber wraz z górnym brzegiem mostka. Podobnie jest z dolną częścią- ostatni kręg piersiowy stanowi swoistą granicę (patrząc od tyłu). Jednak z przodu ma ona dość specyficzny kształt: granicą są dolne brzegi żeber wolnych, łuk żebrowy oraz wyrostek mieczykowaty mostka. Jama klatki piersiowej posiada także swoiste oddzielenie od jamy brzusznej. Stanowi je przepona.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]