Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
ropniak opłucnej
pokrzywka
choroby psychiczne
katar
nowotwory
kamica nerkowa
rak nerki
głuchota starcza
rak płuc
krótkowzroczność
anoreksja
zaburzenia psychosomatyczne
gigantyzm
zapalenie zatok
rak żołądka

 

kiła

Pojęcie medyczne kiła i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja kiły napisana w sposób zrozumiały.

Kiła to jedna z chorób, które przenoszone są drogą płciową. To inaczej mówiąc syfilis. Choroba ta wywoływana jest przez bakterię- krętka bladego. Do zakażenia się kiłą dochodzi przeważnie na skutek odbycia stosunku płciowego z osobą zarażoną. Może także dojść do tego drogą przezłożyskową oraz poprzez pocałunki, jeśli w naszych ustach znajdują się rany i uszkodzenia skóry. Nie można się jednak zarazić od przebywania z osobą chorą na syfilis w jednym pokoju ani podczas używania tych samych naczyń, sztućców itp.

Od zarażenia do pojawienia się pierwszych objawów mija przeważnie około trzech tygodni. Po tym okresie zaczynają pojawiać się zmiany na skórze. Szczególnie są one widoczne tam, gdzie doszło do wniknięcia bakterii do naszego organizmu- czyli na narządach płciowych. Zmiana pierwotna ma charakter niebolesnego owrzodzenia o równych brzegach, z którego sączy się wydzielina. Już po kilku dniach dochodzi do powiększenia zlokalizowanych w pobliżu węzłów chłonnych. Po mniej więcej dwóch miesiącach (9 tygodni) pojawiają się nawracające wysypki na skórze oraz na błonach śluzowych. Wysypki nie swędzą i mają kolor miedziany lub różowy. W tym momencie można wykryć kiłę samodzielnie.

Jeśli nie dojdzie do prób jej wyleczenia w ciągu trzech lat, to po tym okresie kiła wchodzi w fazę późną, w której wyniku atakowane zostają narządy wewnętrzne oraz układ nerwowy i układ sercowo- naczyniowy. Faza późna stanowi już bezpośrednie zagrożenie dla życia człowieka, bowiem w jej wyniku może dojść do poważnych uszkodzeń narządów, które mogą doprowadzić nawet do śmierci.

W celu leczenia podaje się przeważnie penicylinę. Jest to najskuteczniejsza forma terapii farmakologicznej. Jeśli pacjent jest jednak na nią uczulony- trzeba wybrać inne rozwiązania. Na szczęście wcześnie wykryta w całości da się wyleczyć.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]