Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
zapalenie ucha środkowego
hemoroidy
astma pyłkowa
zapalenie mózgu
układ dokrewny
wrzód miękki
hipogonadyzm męski
krwiak opłucnej
odwarstwienie siatkówki
kardiomepatie
nerwica hipochondryczna
zapalenie jelit
torbiel jajnika
autyzm
gruźlica

 

katar sienny

Pojęcie medyczne katar sienny i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja kataru siennego napisana w sposób zrozumiały.

Katar sienny to typowo alergiczna przypadłość. To alergiczne zapalenie śluzówki nosa. Pojawia się przeważnie jako reakcja na alergeny. Takim alergenem są najczęściej pyłki roślin, zatem katar sienny pojawia się szczególnie w okresie, kiedy trawy, drzewa i kwiaty zaczynają pylić (okres wiosenny i letni). Organizm ludzki bardzo silnie reaguje na alergeny. Pojawia się histamina, która drażni błonę śluzową nosa, w konsekwencji czego pojawia się katar sienny.

Jeśli chodzi o objawy kataru siennego, to najczęściej pojawiają się wielokrotne kichnięcia oraz bardzo wodnista wydzielina z nosa. Chorzy często określają tę przypadłość jako „lanie się” z nosa. Poza tym pojawia się świąd w nosie- cały czas ma się wrażenie, że coś nas tam swędzi. Dochodzić może także do częściowego lub całkowitego zatkania nosa. Bardzo często pojawia się także zapalenie spojówek, oczy bardzo łzawią, są wrażliwe na światło i zaczerwienione. Katar sienny wiąże się także z bólem głowy, nasilającym się w okolicach zatok czołowych. Wszystkie te objawy mają charakter sezonowy. Jak rośliny przestają kwitnąć- objawy ustępują.

Co do powikłań kataru siennego- trudno jest dokładnie powiedzieć, jak dany organizm zareaguje. Objawy mogą ustąpić samoistnie. Można także je leczyć. Faktem jest, że jeśli nic nie będziemy robić, to na pewno dojdzie do zwiększenia objawów alergicznych i z każdym rokiem dolegliwości te będą coraz większe. Może także dochodzić do rozwoju astmy oskrzelowej. Leczenie w pierwszym momencie powinno skupić się na wykonaniu testów alergicznych, by stwierdzić dokładnie, które alergeny są dla danego organizmu najgroźniejsze. Trzeba starać się je wyeliminować z naszego otoczenia. Do swoistego leczenia stosuje się głównie środki antyhistaminowe. Można także prowadzić odczulanie organizmu- jest to indywidualna kwestia, którą należy ustalić z lekarzem alergologiem.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]