Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
gorączka trzydniowa
układ krwionośny
ostuda
choroba Perthesa
niewydolność hormonalna jąder
wypadanie włosów
wrzód weneryczny
choroba Parkinsona
pollinosis
udar mózgu
hyperopia
pantycopenia
zapalenie sutka
zaburzenia oddychania
anemia

 

katar

Pojęcie medyczne katar i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja kataru napisana w sposób zrozumiały.

Katar to potoczna nazwa schorzenia jakim jest nieżyt nosa. Jest to termin jakim zwykło się określać zespół objawów dotyczących zapalenia błony śluzowej nosa, lub też zapalenia zatok przynosowych. Wśród typowych objawów, które świadczą o nieżycie nosa, na pewno znajdzie się kichanie oraz tak zwane drapanie w nosie (czasami także w gardle). Katar bardzo często pojawia się wspólnie z kaszlem- są objawami wielu chorób o podłożu wirusowym. Poza tym objawami kataru są: wyciek wydzieliny z nosa (bardziej lub mniej płynnej), uczucie zatkanego nosa, zaczerwienienie i pieczenie spojówek. W trakcie kataru można mówić o ogólnym pogorszeniu się stanu całego organizmu. Osoba dotknięta katarem odczuwa ogólne osłabienie, skarży się na ból głowy a także ból zatok czołowych. Bardzo często nieżytowi nosa towarzyszy także stan podgorączkowy.

Przyczyny kataru są różne. Najczęściej nieżyt nosa pojawia się w związku z zakażeniem wirusowym. Chodzi tutaj zatem o infekcje- przenoszą się one przeważnie drogą kropelkową, zatem należy unikać kontaktu z osobami chorymi. W tym przypadku mamy przeważnie do czynienia z katarem o ostrym lub przewlekłym charakterze. Równie częstym katarem jest nieżyt nosa o podłożu alergicznym. W jego przypadku objawy mają charakter całoroczny, lub jedynie sezonowy. Objawy nasilają się wówczas, kiedy mamy styczność z alergenem- czynnikiem wywołującym alergię. Pozostałe rodzaje nieżytu nosa mogą mieć charakter hormonalny, polekowy, emocjonalny, idiopatyczny itp.

Leczenie kataru to przede wszystkim leczenie jego objawów. Najczęściej w tym zakresie stosuje się środki, które przydatne są w leczeniu przeziębień. Katar przeważnie staramy się leczyć samodzielnie. Jeśli jednak nie możemy poradzić sobie z jego objawami nawet stosując powszechnie dostępne krople do nosa czy tabletki „na katar”- lepiej będzie, jeśli skontaktujemy się z lekarzem i zasięgniemy jego opinii.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]