Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
niewydolność krążenia
różyca
kłykciny kończyste
choroba piąta
układ dokrewny
pyłkowica
zapalenie trzustki
torbiel jajnika
choroba Heinego i Medina
syfilizm
zapalenie tarczycy
choroby laryngologiczne
kardiomepatie
koksartroza
ropień płuc

 

kaszel

Pojęcie medyczne kaszel i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja kaszlu napisana w sposób zrozumiały.

Kaszel to specyficzna reakcja naszego organizmu na różnorodne czynniki. Zasadniczo jest to reakcja odruchowa- nie jest zatem ona zależna od naszej woli. Kaszel pojawia się wówczas, gdy dochodzi do podrażnienia zakończeń nerwowych, które zlokalizowane są w błonie śluzowej naszych górnych dróg oddechowych. Może stać się on objawem bardzo wielu chorób. Może być także efektem czynników zewnętrznych (np. kurz), które przyczyniają się do powstawania w gardle uczucia drapania czy podrażnienia. Jeśli jednak kaszel samoistnie w krótkim czasie nie ustępuje- należy rozpocząć jego leczenie, lub przynajmniej starać się złagodzić skutki jego przechodzenia.

Kaszel może mieć wiele przyczyn. Jedne z nich są bezpośrednią oznaką choroby, a inne z kolei mają „mechaniczny” charakter. Kaszel może być bowiem swoistą reakcją obronną naszego organizmu w momencie, kiedy dostanie się do naszych górnych dróg oddechowych jakieś ciało obce. Pojawić się może na przykład w momencie zakrztuszenia się przyjmowanym pokarmem czy płynem- wówczas organizm za pomocą kaszlu „broni” się, by dane ciało obce nie dostało się przypadkiem do układu oddechowego. Taki kaszel nie jest groźny. Zwykle samoistnie ustępuje w ciągu kilkunastu minut. Z kolei jeśli kaszel ma charakter przewlekły- jest on niewątpliwie oznaką, iż coś złego dzieje się z naszym układem oddechowym.

Jeśli kaszel nam nie przechodzi- skontaktujmy się z lekarzem. Kaszel może być jednym z objawów zapalenia krtani lub zapalenia tchawicy. Może stać się także oznaką przewlekłego zapalenia oskrzeli. Poza tym kaszel jest charakterystyczny dla astmy oskrzelowej- wówczas towarzyszą mu napady duszności. Może być także objawem nowotworu płuca lub oskrzela. Jedno jest pewne- w takich momentach należy podjąć leczenie. Jeśli się zbagatelizuje ten pierwszy objaw- późniejsze próby wyleczenia będą na pewno wymagały większych starań.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]