Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
rak szyjki macicy
osteoporoza
choroba Parkinsona
kurcz
ból głowy
syfilizm
przepuklina pachwinowa
choroby hormonalne
niedoczynność hormonalna jajników
rak wątroby
nadżerka szyjki macicy
mobbing
jadłowstręt psychiczny
biegunka
głuchota starcza

 

kaszel

Pojęcie medyczne kaszel i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja kaszlu napisana w sposób zrozumiały.

Kaszel to specyficzna reakcja naszego organizmu na różnorodne czynniki. Zasadniczo jest to reakcja odruchowa- nie jest zatem ona zależna od naszej woli. Kaszel pojawia się wówczas, gdy dochodzi do podrażnienia zakończeń nerwowych, które zlokalizowane są w błonie śluzowej naszych górnych dróg oddechowych. Może stać się on objawem bardzo wielu chorób. Może być także efektem czynników zewnętrznych (np. kurz), które przyczyniają się do powstawania w gardle uczucia drapania czy podrażnienia. Jeśli jednak kaszel samoistnie w krótkim czasie nie ustępuje- należy rozpocząć jego leczenie, lub przynajmniej starać się złagodzić skutki jego przechodzenia.

Kaszel może mieć wiele przyczyn. Jedne z nich są bezpośrednią oznaką choroby, a inne z kolei mają „mechaniczny” charakter. Kaszel może być bowiem swoistą reakcją obronną naszego organizmu w momencie, kiedy dostanie się do naszych górnych dróg oddechowych jakieś ciało obce. Pojawić się może na przykład w momencie zakrztuszenia się przyjmowanym pokarmem czy płynem- wówczas organizm za pomocą kaszlu „broni” się, by dane ciało obce nie dostało się przypadkiem do układu oddechowego. Taki kaszel nie jest groźny. Zwykle samoistnie ustępuje w ciągu kilkunastu minut. Z kolei jeśli kaszel ma charakter przewlekły- jest on niewątpliwie oznaką, iż coś złego dzieje się z naszym układem oddechowym.

Jeśli kaszel nam nie przechodzi- skontaktujmy się z lekarzem. Kaszel może być jednym z objawów zapalenia krtani lub zapalenia tchawicy. Może stać się także oznaką przewlekłego zapalenia oskrzeli. Poza tym kaszel jest charakterystyczny dla astmy oskrzelowej- wówczas towarzyszą mu napady duszności. Może być także objawem nowotworu płuca lub oskrzela. Jedno jest pewne- w takich momentach należy podjąć leczenie. Jeśli się zbagatelizuje ten pierwszy objaw- późniejsze próby wyleczenia będą na pewno wymagały większych starań.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]