Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
układ płciowy
zaspół nerczycowy
ropień płuc
czyraczność
zapalenia przyzębia
influenza
choroba Haglunda Severa
rak żołądka
tężec
choroba Meniera
ostra białaczka szpikowa
uraemia
trądzik pospolity
wąglik
okulistyka

 

kaszak

Pojęcie medyczne kaszak i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja kaszaka napisana w sposób zrozumiały.

Kaszak to inaczej mówiąc cysta naskórkowa. Jest to torbiel zastoinowa, która tworzy się w obrębie gruczołów łojowych lub też mieszków włosowych. Bardzo często pojawia się ona na skórze tułowia oraz głowy. Poza tym może pojawić się także na mosznie oraz na wargach sromowych.

Kaszak to najprościej mówiąc guzek, który zasadniczo przyjmuje barwę podobną do koloru skóry, lub jest lekko żółtawy. Przeważnie osiąga on do kilku centymetrów wielkości, chociaż zdarzają się kaszaki o wielkości kilku milimetrów (czyli są bardzo małe). Kaszak może być zarówno miękki jak i twardy w dotyku. Jest raczej gładki i dotykając go odczuwa się, że jest on przesuwalny względem podłoża na jakim się znajduje. Bardzo często na jego wierzchu (czubku) pojawia się ciemny punkt. Wskazuje on na miejsce, w którym znajduje się zaczopowany mieszek włosowy.

Kaszak sam pęka lub też można go wycisnąć. Jego zawartość ma przeważnie żółte zabarwienie i niezbyt przyjemny zapach. Niektórzy twierdzą, iż jest ona wręcz cuchnąca. Czasami na samym wyciśnięciu zawartości kaszaka niestety się nie kończy. Może jednak dojść do zakażenia bakteryjnego- wówczas w pobliskich tkankach mogą powstawać stany zapalne. Wówczas najczęściej trzeba przeprowadzić leczenie operacyjne i po prostu usunąć zmianę.

Kaszakowi nie towarzyszy żaden ból. Pojawić się on może jedynie wówczas, kiedy dojdzie do wtórnego zakażenia. W zależności od tego, jaką wielkość ma zmiana, inne może być właściwe postępowanie lecznicze. Zasadniczo wystarczy taką zmianę nakłuć, a cała zawartość kaszaka będzie się dała swobodnie wycisnąć. W przypadku większych zmian lepszym wyjściem jest nacięcie kaszaka skalpelem. Można go także usunąć w całości. By nie doprowadzić do jego nawrotu stosuje się antybiotyki, które należy podawać przez kilka kolejnych dni.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]