Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
ostra białaczka szpikowa
choroba von Willebranda
kamica moczowa
choroba Haglunda Severa
uraemia
choroba piąta
niedoczynność hormonalna jajników
gościec przewlekle postępujący
krwawiączka A i B
uzależnienia
sinubronchitis
kamica żółciowa
choroba z Lyme
postrzał i rwa kulszowa
pyrosis

Losowe hasła:
choroby mięśni
kardiomepatie
wrzód weneryczny
jadłowstręt psychiczny
astma pyłkowa
katar sienny
SARS
nieżyt nosa
rak prącia
krzywica
zespół Conna
hipochondria
granulocytopenia
sepsa
astygmatyzm

 

kamica żółciowa

Pojęcie medyczne kamica żółciowa i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja kamicy żółciowej napisana w sposób zrozumiały.

Kamica żółciowa to choroba, w której dochodzi do powstawania tzw. złogów. Złogi to nic innego, jak kamienie żółciowe, które lokują się w drogach żółciowych. Czasami kamienie pojawiają się pojedynczo. Mogą również występować w większych ilościach. Lokują się przeważnie w pęcherzyku żółciowym, ewentualnie w przewodach żółciowych. Mogą prowadzić do przewlekłego zapalenia.

Objawy
Do objawów należy zaliczyć przede wszystkim pojawiający się ból w nadbrzuszu, który dodatkowo promieniuje aż do okolicy łopatkowej. Przy chorobie pojawia się również gorączka oraz dreszcze. Czasami może wystąpić również żółtaczka mechaniczna. Poza tym chorzy uskarżają się na objawy takie jak brak apetytu, a także nudności i wymioty, które przynoszą ulgę.

Leczenie
Kamicę żółciową należy oczywiście leczyć. Zaleca się stosować odpowiednie odżywianie. Stosuje się dietę wątrobową. Dodatkowo należy stosować leczenie farmakologiczne. W tym celu podaje się leki o działaniu przeciwbólowym a także rozkurczowe. W niektórych przypadkach zaleca się stosowanie antybiotyków. Lekarze często zalecają podejmowanie prób farmakologicznego rozpuszczenia kamieni.

Jeśli powyższe leczenie nie przynosi skutków, to wówczas winno się stosować leczenie operacyjne. Dość często przyjmuje ono postać usunięcia pęcherzyka żółciowego oraz kamieni. Zwykle udaje się tego dokonać za pośrednictwem laparoskopii. Jednak jeśli nie będzie to możliwe, to wówczas trzeba będzie wykonać zabieg o nazwie laparotomia. W niektórych przypadkach zaleca się leczenie endoskopowe. Stosuje się je w przypadku kamicy przewodu żółciowego wspólnego.

Choroba może nieść ze sobą groźne powikłania. Może bowiem dojść do kamicznego zapalenia pęcherzyka żółciowego, żółtaczki mechanicznej czy nawet do ostrego zapalenia trzustki. Mogą pojawiać się powikłania takie jak krwawienie czy przetoka pęcherzykowo-jelitowa. Dodatkowo zwiększa się ryzyko powstawania raka pęcherzyka żółciowego

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]