Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
ostra białaczka szpikowa
choroba von Willebranda
kamica moczowa
choroba Haglunda Severa
uraemia
choroba piąta
niedoczynność hormonalna jajników
gościec przewlekle postępujący
krwawiączka A i B
uzależnienia
sinubronchitis
kamica żółciowa
choroba z Lyme
postrzał i rwa kulszowa
pyrosis

Losowe hasła:
bulimia
krętkowica kleszczowa
sarkoidoza
choroba Vaqueza
anoreksja
układ nerwowy
ospa wietrzna
neurologia
marskość wątroby
zapalenie cewki moczowej
ornitoza
gościec przewlekle postępujący
przepuklina pachwinowa
dur brzuszny
angina

 

kamica moczowa

Pojęcie medyczne kamica moczowa i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja kamicy moczowej napisana w sposób zrozumiały.

Kamica moczowa jest chorobą, która występuje także pod nazwą kamica nerkowa. Ogólnie mówiąc jest to zespół dolegliwości oraz objawów klinicznych, które są widocznym efektem powstawania złogów w drogach moczowych.

Kamica nerkowa jest chorobą, która częściej dotyka ludzi młodych. Prawie dwa razy częściej dotyka ona mężczyzn. Najczęściej lekarze mają do czynienia z rodzajem kamieni nerkowych, jakim jest kamica moczanowa. Powstające wówczas osady pochodzą z kwasu moczowego.

Przyczyny
Przeważnie choroba ta pojawia się na skutek uwarunkowań genetycznych. Niewątpliwy związek mają tutaj również wady budowy układu moczowego. Przyczyna może tkwić również w przebytych zakażeniach a także może wiązać się z przyjmowanymi lekami czy też z niewłaściwą dietą. Do wytrącania się kamieni dochodzi wówczas, kiedy stężenie związków wchodzących w ich skład jest zbyt duże, niż ich rozpuszczalność w organizmie. Kamienie są groźne, ponieważ mogą doprowadzić do całkowitej niedrożności dróg moczowych. Może dojść również do zniszczenia miąższu nerkowego.

Leczenie
Kamica moczowa wymaga systematycznego leczenia. Jego głównym celem jest zapobieganie powstawaniu nowych kamieni. Leczenie ma za zadanie także zapobiegać powiększaniu się istniejących już złogów, a także likwidowaniu napadów bólowych. W czasie leczenia stosuje się przede wszystkim odpowiednią dietę. Zaleca się spożywanie dużej ilości płynów. Stosuje się w tym celu także moczopędne wody mineralne.

Czasami kamienie są zbyt duże, aby można je było rozpuścić, czy żeby same się jakoś wchłonęły. Wówczas należy je usunąć. Do tego celu stosuje się metodę, jaką jest litotrypsja. Chodzi tutaj o kruszenie kamieni falami wstrząsowymi, które wytwarzane są na zewnątrz organizmy. W niektórych przypadkach takie leczenie okazuje się jednak niewystarczające. Wówczas konieczne staje się leczenie operacyjne.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]