Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
polio
płonica
migrena
chirurgia plastyczna
zapalenie osierdzia
borelioza
tężyczka
zapalenia przyzębia
niedokrwistość
zaburzenia krzepnięcia krwi
depresja
choroby serca
rak jajnika
reumatyzm
gorączka trzydniowa

 

kamica moczanowa

Pojęcie medyczne kamica moczanowa i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja kamicy moczanowej napisana w sposób zrozumiały.

Kamica moczanowa jest jedną z wielu kamic, które przydarzają się człowiekowi. Ta szczególna kamica dręczy tylko kilka procent naszej społeczności. Płeć męska jest o wiele bardziej narażona na nią niż kobiety. Kamica moczanowa jest najczęstszą odmianą wśród kamic nerkowych. Powstaje ona głównie podczas nadmiernego wydalania kwasu moczowego podczas oddawania moczu.

Przypadłość ta najczęściej objawia się ostrym bólem w odcinku lędźwiowym, który promieniuje w stronę narządów płciowych. Taki ból jest to nic innego jak tylko kolka nerwowa, która może nas dopaść w najmniej odpowiednim momencie. Takiej kolce bardzo często towarzyszy gorączka, dreszcze i nudności. Wiele osób uskarża się także na pojawienie się drobinek krwi w moczu co jest spowodowane krwawieniem ścianek naczyń układu moczowego. Te uszkodzenia powoduje właśnie kamień, który podrażnia narządy odpowiedzialne za układ moczowy.

Leczenie kamicy moczanowej przebiega najczęściej w farmakologiczny sposób. Najczęściej podawane są tylko środki przeciwzapalne i takie, których głównym celem jest uśmierzenia bólu. W przypadku kiedy mamy do czynienia z infekcją bakteryjną dodajemy także antybiotyki. Kamienie do siedmiu milimetrów są najczęściej rodzone przez chorych. W przypadku gdy są one większe wskazana jest interwencja chirurgiczna. Rodzenie takich kamieni przebiega w okrutnych katuszach. Niejednokrotnie pacjenci nie dają rady wytrzymać tak wielki ból. Dlatego wielu z nas poddaje się profilaktycznie zabiegowi, w celu uniknięcia bólu. Ostatnimi czasy bardzo popularna stała się metoda nieinwazyjna, która polega na rozbijaniu kamieniu na mniejszy przy pomocy fal wysyłanych przez USG czy RTG. Metoda ta nazywa się ESWL a dokładnie rzecz ujmując litotrypsja pozaustrojowa.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]