Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
influenza
nowotwór
tężec
eunuchoidyzm
dychawica oskrzelowa
zapalenie opon mózgowych
kamica moczanowa
blizna
sarkoidoza
hyperopia
chrapanie
tryper
astma pyłkowa
rumień zakaźny
konwulsje

 

kamica ksantynowa

Pojęcie medyczne kamica ksantynowa i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja kamicy ksantynowej napisana w sposób zrozumiały.

Kamica ksantynowa to jedna z wielu kamic, jakie mogą wystąpić w naszym układzie wydalniczym. Jest to najrzadsza odmiana wszelkiego rodzaju kamic. Ksantyna to nic innego jak tylko zasada purynowa, która sprawia, że kwas moczanowy podawany jest syntezie, a co za tym idzie powstaje osad na ściankach narządów układu wydalniczego. Najczęściej są to nerki. Jest to bardzo bolesna chorobą, która wiąże się z ogromnym bólem i niedogodnościami w życiu powszednim.

Objawy, z jakimi możemy się spotkać u ludzi cierpiących na kamicę ksantynową są następujące. Najczęściej takie osoby uskarżają się na bardzo duży ból w okolicach lędźwi. Dodatkowo zdarzają się bardzo silne i intensywne bóle nerek. Wiele osób podczas choroby narzeka na mdłości i wymioty. Takie osoby bardzo często korzystają z toalet, gdyż pojawia się u nich częstomocz. W zaawansowanych stadiach choroby pojawia się także wysoka gorączka oraz dreszcze. Osoby takie mogą mieć także częste wzdęcia.

Leczenie tej przypadłości nie należy do najłatwiejszych. Pacjenci muszą zrozumieć, że ich życie diametralnie się zmieni. Przede wszystkim taka osoba musi przejść na bardzo rygorystyczną dietę. Należy także pamiętać by cały czas uzupełniać wodę w naszym organizmie. Tylko odpowiedni jest poziom może sprawić, że kamienie w naszym organizmie ulegną rozpuszczeniu, a następnie wydaleniu wraz z moczem. W radykalnych przypadkach stosuje się także leczenie chirurgiczne. Polega ona na operacyjnym usunięciu kamieni z układu wydalniczego. Należy pamiętać, że osoba, która raz miała problemy z kamicą ksantynową jest narażona na ciągłe nawroty. Dlatego tak bardzo istotna jest odpowiednia dieta w dalszym okresie życia. Zdrowy tryb życia jest jedyną gwarancją spokojnego życia bez zbędnych wizyt na bloku operacyjnym.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]