Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
choroba Vaqueza
postrzał i rwa kulszowa
rak trzustki
choroby mięśni
powiększenie węzłów chłonnych
miażdżyca
wąglik
astygmatyzm
mięśniak macicy
dławica sercowa
rak endometrium
matołectwo
nadczynność hormonalna jąder
rak odbytnicy
nerwica

 

kamica kielichowa

Pojęcie medyczne kamica kielichowa i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja kamicy kielichowej napisana w sposób zrozumiały.

Schorzenie takie jak kamica kielichowa, jest po prostu kamicą moczową, której przypisywanych może być wiele nazw, które biorą się z tego, w jakim miejscu jest ona zlokalizowana. Można, zatem będzie wymienić jeszcze kamicę nerkową, kamicę moczowodową, kamicę cewkową, a także kamicę pęcherzową.

Choroba ta polega na tym, że w drogach moczowych odkłada się osad, który powstaje z kwasu moczowego. Warto tutaj zauważyć, że kamica kielichowa, jak i każda inna, występuje częściej u osób otyłych. Jeżeli będzie się chciało uzyskać niższe stężenie kwasu moczowego w moczu, należy zmniejszyć ilość spożywanego mięsa, a także innych produktów, w których znajduje się wiele składników purynowych. Będą to więc także podroby, grzyby, silne wywary grzybowe, czy mięsne, czekolada, herbata, mocna kawa, kakao, rośliny strączkowe. Ponadto, jeżeli będzie się jadło mięso, drób, czy ryby, to powinny być one gotowane. W przypadku, kiedy złogi są niezbyt dużej wielkości, leczenie polega na podawaniu leków przeciwbólowych, a także rozluźniających mięśnie wzdłuż dróg moczowych.

Osoby, które cierpią na taką dolegliwość, jak kamica kielichowa, powinny pić duże ilości wody, a także być aktywne fizycznie. Jeżeli kamienie są większej wielkości, leczenie będzie musiało być bardziej intensywne. Można stosować litotrypsję, czyli metodę kruszenia kamieni przy użyciu fal ultradźwiękowych. Zabieg taki nie jest zbyt inwazyjny, co jest jego dużą zaletą. Jeżeli takie leczenie nie będzie skuteczne, konieczne będzie leczenie chirurgiczne. Nie trzeba się go specjalnie obawiać, bowiem obecnie technika została tak udoskonalona, że nikt nie będzie ryzykować jeżeli zgłosi się na zabieg. Wszystko będzie przeprowadzone w sposób profesjonalny i niezwykle sprawny, na czym zyskują pacjenci.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]