Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
ostra białaczka szpikowa
choroba von Willebranda
kamica moczowa
choroba Haglunda Severa
uraemia
choroba piąta
niedoczynność hormonalna jajników
gościec przewlekle postępujący
krwawiączka A i B
uzależnienia
sinubronchitis
kamica żółciowa
choroba z Lyme
postrzał i rwa kulszowa
pyrosis

Losowe hasła:
przyzębica
nerwica
zapalenie tarczycy
zapalenie jądra
zapalenie cewki moczowej
choroby genetyczne
nerwica lękowa
zapalenie wątroby
zespół Kawasaki
botulizm
miażdżyca
odwarstwienie siatkówki
przerost migdałów
zapalenie powiek
zaburzenia psychosomatyczne

 

kamica fosforanowa

Pojęcie medyczne kamica fosforanowa i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja kamicy fosforanowej napisana w sposób zrozumiały.

Kamica fosforanowa jest jedną z rodzajów kamic, z jakimi możemy mieć kontakt. Choroba ta polega na odkładaniu się kamienia w kielichach nerek. Jedyną różnicą jaka występuje w takim przypadku jest materiał z jakiego dane kamienie powstają. A dokładniej rzecz ujmując w tym przypadku mamy do czynienia z kamieniami powstałymi poprzez odłożenie się fosforanu wapniowego, który po jakimś czasie przemieni się w kamienie fosforanowe.

Bardzo często kamica fosforanowa powstaje poprzez różnego rodzaju zaplenia czy infekcje dróg moczowych. Działa to na zasadzie ingerencji bakterii w naszym układzie moczowym. Bakterie te powodują zmianę odczynu moczu na zasadowy. W ten sposób bardzo często na ściankach naszych nerek odkładają różnego rodzaju substancje, które mogą spowodować powstanie kamieni.

Objawy jakie wtedy występują są następujące. Odczuwamy zwiększenie parcia na nasz pęcherz. Praktycznie zawsze będziemy odczuwać ból podczas oddawania moczu. Niejednokrotnie temu wszystkiemu towarzyszy lekka gorączka i zapalenie.

Leczenie kamicy fosforanowej opiera się głównie na farmakologii. A dokładniej na przyjmowaniu określonych antybiotyków, które zniwelują zapalenie, jakie występuje wtedy w naszych drogach moczowych. Niekiedy potrzebna jest interwencja chirurgiczna. Jednak jest to tylko ostateczność, gdyż w większości przypadków środki farmakologiczne są wystarczające.

Aby zapobiec nawrotom kamicy fosforanowej powinniśmy udać się na konsultacje do musi lekarza, który powinien kontrolować cały czas nasz układ moczowy. Aby to osiągnąć musimy jak najprędzej zakwasić nasz mocz. W tym celu musimy przejść na odpowiednią dietę, którą powinniśmy ustalić ze specjalistą. Tylko takie działanie może skutecznie zapobiec nawrotowi tej jakże bolesnej i nieprzyjemnej dolegliwości.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]