Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
choroby kobiece
osteoporoza
uzależnienia
ból zeba
prostata
dalekowzroczność
półpasiec
artretyzm
postrzał i rwa kulszowa
kaszel
otoskleroza
endometrioza
SARS
choroba Cushinga
moczówka prosta

 

kamica cewkowa

Pojęcie medyczne kamica cewkowa i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja kamicy cewkowej napisana w sposób zrozumiały.

Kamica cewkowa jest to choroba układu wydalniczego polegająca na zbieranie się drogach moczowych osadów z mocznika. Kwas moczowy, który występuje w organach odpowiadających za oddawanie moczu wytwarza taki osad. Kamica cewkowa może przybierać wielorakie postaci. Do najczęstszych należą kamienie w nerkach i kamica pęcherza. Dodatkowo występują także kamice kielichowe, moczanowe i moczowodowe. Osoby otyłe są w najbardziej narażone na to schorzenie.

Objawy tego schorzenia są następujące. Przede wszystkim osobą mająca kamicę cewkową ma problemy z oddawaniem moczu. Bardzo często wizycie w toalecie towarzyszą ogromne bóle, które potrafią złamać nawet najsilniejszego. Może także pojawić krwiomocz.

W przypadku osób chorych na tą przypadłość zaleca się stosowanie rygorystycznej diety, która sprawi, że taki osad rozpuści się bądź rozpadnie. Przestrzega się w tej diecie jedzenia mięsa, grzybów czy słodyczy. Uogólniając należy unikać produktów spożywczych zawierających składniki purynowe. Gdyż to one właśnie prowadzą do nakładania się osadu z mocznika. Dodatkowo wskazane jest by pacjent przyjmował bardzo duże ilości wody w tym czasie. Woda ma za zadanie wypłukać wszelkie osady z naszego organizmu.

W przypadku zaawansowanego stadium kamicy cewkowej stosuje się zabieg litotrypsji polegający na rozdrabnianiu złogów poprzez ultradźwięki. Takie urządzenie wprowadzane jest najczęściej przez cewkę. Jest mało inwazyjna metoda leczenia, która daje nam praktycznie stuprocentową gwarancję pozbycia się go.

Największym problemem, jaki wynika podczas chorób układu moczowego jest przełamanie wstydu i pójście do lekarza. Ludzie bardzo często pojawiają się u urologa dopiero w ostateczności, gdy już wszystko inne zawiodło. Jest to niezbyt racjonalne podejście do problem, ale niestety często spotykane.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]