Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
endometrioza
błędne koło
choroba Haglunda Severa
zapalenie jelita grubego
zawał mięśnia sercowego
uczulenie
rak jajnika
krótkowzroczność
choroby kobiece
neurastenia
katar żołądka
SARS
atopowe zapalenie skóry
choroba Alzheimera
reumatyzm

 

jęczmień

Pojęcie medyczne jęczmień i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja jęczmieni napisana w sposób zrozumiały.

Jęczmień to dolegliwość, która w większości przypadków staje się wynikiem zakażenia gronkowcem. Nie jest to zbyt groźna choroba, jednak może ona stać się utrudnieniem dla normalnego funkcjonowania.

Jak wygląda taki jęczmień? Można powiedzieć, iż jest to grudkowy ropień jednego lub kilku gruczołów, których ujście znajduje się dokładnie na brzegach naszych powiek. To dolegliwość, która najczęściej dotyka dzieci. Wówczas dochodzi do niej przeważnie na skutek zatarcia oczu brudnymi rączkami. Dlatego też u małych dzieci należy kontrolować to, by nie dotykały oczu brudnymi palcami.

Najczęściej jęczmień pojawia się u osób, które długo przebywają w zadymionych pomieszczeniach. To dolegliwość charakterystyczna dla tych, którzy narażeni są na działanie oparów substancji chemicznych. Jeśli chodzi o powstawianie jęczmieni u kobiet, to mogą one zostać wywołane przez źle dobrane kosmetyki do oczu. Może także dojść do ich powstania w związku z niestarannym zmywaniem makijażu.

Dojrzały jęczmień posiada bardzo wyraźny i żółty czubek. Po kilku dniach dochodzi do jego pęknięcia. Można powiedzieć, iż zasadniczo sam się oczyszcza. Jednak pozostałości ropy należy starannie wycisnąć. Należy także za pomocą zwilżonego płatka kosmetycznego usunąć strupki, o ile takie utworzyły się wokół jęczmienia. Doskonałym sposobem do przemywania powieki okazuje się wówczas zwykły rozcieńczony szampon dla dzieci. Kiedy już umyjemy powiekę, to należy na nią nałożyć maść z antybiotykiem, którą można kupić bez recepty. Jeśli zależy nam na przyśpieszeniu gojenia, to możemy stosować okłady z naparu liści malin lub na przykład ziela świetlika.

Jeśli jęczmień często nawraca, to trzeba iść do okulisty. Może okazać się konieczne zrobienie posiewu z wydzieliny. Wówczas będzie można rozpoznać bakterię odpowiedzialną za wywoływanie choroby. Wtedy będzie można dobrać odpowiedni antybiotyk.

Jęczmień może powodować silny ból a także obrzęk powieki. Jeśli jest duży, to może nawet utrudniać jej otwieranie się. Niektórzy twierdzą, iż niewskazane jest wyciskanie ropy. Można bowiem niewielką infekcję przenieść na całą powiekę. Nie należy także przekłuwać jęczmienia igłą. Wówczas można przypadkowo uszkodzić gałkę oczną. Jeśli polecane sposoby leczenia nie przynoszą rezultatu (nawet zalecana przez lekarza kuracja antybiotykowa), to konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]