Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
kolka jelitowa
ostra białaczka szpikowa
zapalenie powiek
pląsawica Huntingtona
anorgazmia
kamica cewkowa
choroby zwyrodnieniowe
półpasiec
gościec przewlekle postępujący
cholera
młodzieńcza kifoza
artretyzm
zapalenie tarczycy
rak wątroby
nadczynność tarczycy

 

jadłowstręt psychiczny

Pojęcie medyczne jadłowstręt psychiczny i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja jadłowstrętu psychicznego napisana w sposób zrozumiały.

Jadłowstręt psychiczny jest to zaburzenie polegające na odmowie spożywania posiłków w trosce o swój wygląd zewnętrzny i w obawie przed przytyciem. Inna nazwa jadłowstrętu psychicznego to anoreksja (anorexia nervosa).

Do objawów jadłowstrętu psychicznego należy ubytek wagi przyjmujący wartość 15 procent początkowej masy ciała. W przypadku, gdy na jadłowstręt psychiczny choruje dziecko, obserwuje się brak przyrostu wagi. Oczywiście zmniejszenie masy ciała jest związane z narzuceniem sobie reżimu żywieniowego i odmową spożywania posiłków. Chorująca na jadłowstręt psychiczny osoba ocenia samą siebie, jako grubą, nawet jeśli jej waga plasuje się znacznie poniżej normy. Jej obraz samej siebie jest nieprawidłowy. Odczuwa lęk przed przybraniem na wadze. Chory podejmuje także nierzadko intensywne działania w celu redukcji swojej masy ciała, takie jak forsowne ćwiczenia fizyczne, prowokowanie wymiotów, zażywanie środków przeczyszczających lub zmniejszających łaknienie. U kobiet zanika miesiączkowanie, a u mężczyzn popęd płciowy. Jeśli na anoreksję zachoruje dziecko, które nie weszło jeszcze w okres pokwitania, to jego rozwój cech płciowych ulega zahamowaniu – u dziewcząt wolniej rozwijają się piersi, nie rozpoczynają one miesiączkowania. U chłopców także narządy płciowe nie zmieniają się i zachowują wygląd taki, jaki miały we wcześniejszym etapie dzieciństwa. Po wyleczeniu choroby rozwój cech płciowych wraca do normy.

Jadłowstręt psychiczny leczony jest za pomocą psychoterapii zarówno indywidualnej jak i rodzinnej. Terapeuta stara się wpłynąć na zmianę obrazu siebie osoby cierpiącej na jadłowstręt psychiczny i dba o podwyższenie poziomu jej samooceny. Praca z rodziną zmierza w kierunku zmiany reguł rodzinnych i umożliwienia wyrażania swojej indywidualności inaczej niż przez odmowę spożywania posiłków.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]