Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
ostrogi piętowe
zapalenie dziąseł
brodawki
pyrosis
chemioterapia
niedoczynność gruczołów przytarczycznych
kłykciny kończyste
choroba glutenowa
trzydniówka
niewydolność krążenia
ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego
katar sienny
athaeroma
wstrząs urazowy
sinubronchitis

 

influenza

Pojęcie medyczne influenza i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja influenzy napisana w sposób zrozumiały.

Influenza jest nazywana popularnie grypą. Jest to nic innego jak tylko ostra choroba wirusową, która niestety bardzo szybko rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Niestety każdy kontakt z osobą chora lub tez nawet przebywanie w tym samym pomieszczeniu powoduje bardzo duże ryzyko zakażenia.

Grypa charakteryzuje się bardzo gwałtownym początkiem. Najczęściej w około czterdzieści osiem godzin od zakażenia pojawiają się pierwsze objawy, do których zaliczyć należy wysoką gorączkę sięgającą nawet do czterdziestu stopni, dreszcze, bóle kostno-stawowe i mięśniowe pleców, klatki piersiowej, głowy i nóg, światłowstręt, ogólne osłabienie i zmęczenie organizmu. W niektórych przypadkach, szczególnie u dzieci, może występować także biegunka i bóle brzucha. Dodatkowo pojawia się również suchy, męczący kaszel, któremu najczęściej towarzyszy jeszcze ból gardła oraz katar. Mogą to tego występować jeszcze objawy ze strony uszu, zatok oraz nerek. Najczęściej występuje połączenie tych wszystkich, wyżej wymienionych objawów.

Wirusy, które wnikają do naszego organizmu i go zarażają same nie wywołują wyżej wymienionych objawów. Najczęściej te wirusy są ograniczone tylko do układu oddechowego i najczęściej wcale nie krążą w całym naszym organizmie. To nasz organizm broniąc się przed wirusami i próbując je zwalczyć wytwarza interferony, które między innymi odpowiedzialne są na poszczególne obronne reakcje naszego ciała. Najczęściej możemy się spotkać z wirusowym pierwotnym zapaleniem płuc. Bardzo często jest to niestety stan poważny i śmiertelny. Innym powikłaniem pogrypowym jest tak zwane bakteryjnie wtórne zakażenie, do którego zaliczyć można między innymi zapalenie ucha środkowego, czy też bakteryjne zapalenie płuc.

Choroba atakuje szybko i szybko można również odczuwać jej objawy. Wiele osób je ignoruje i nie podejmuje leczenia. Nie zdają sobie oni jednak sprawy z tego, że nieleczona grypa może doprowadzić nawet do zapalenia wsierdzi jak również osierdzia. Grypa musi być leczona odpowiednimi antybiotykami i bezwzględnie należy pozostawać podczas kuracji w domu. Nie można narażać na zarażenie innych osób. Najbardziej podatne na tę chorobę są osoby o obniżonej lub też upośledzonej odporności. Dotyczy to szczególnie noworodków, dzieci, kobiet w ciąży oraz osób starszych. Jedynym wyjściem by uniknąć zachorowania w sezonie chorobowym to przede wszystkim zaszczepienie się dostępnymi na rynku szczepionkami.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]