Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
opryszczka narządów płciowych
układ limfatyczny
wypadanie włosów
RDS
nadżerka
dychawica oskrzelowa
powiększenie węzłów chłonnych
molle
płonica
alergia
nerwica dystymiczna
anemia
przyzębica
choroby zwyrodnieniowe
uzależnienia

 

hypermetropia

Pojęcie medyczne hypermetropia i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja hypermetropii napisana w sposób zrozumiały.

Hypermetropię można nazwać także nadwzrocznością, a potocznie znana jest jako dalekowzroczność. Hypermetropia jest to wada wzroku, która polega na tym, że na siatkówce powstaje niewyraźny obraz obiektu, który znajduje się blisko Hypermetropia jest wynikiem zbyt krótkiej gałki ocznej lub zbyt płaskiej rogówki.

Osoby, które cierpią na dalekowzroczność, aby dobrze widzieć przedmiot położony daleko muszą akomodować. Zakres widzenia ostrego zależy od wielkości wady i amplitudy akomodacji, a ta maleje wraz z wiekiem.

Nadwzroczność leczy się poprzez stosowanie okularów lub soczewek kontaktowych. Soczewki muszą być skupiające a ich moc podaje się w dioptriach dodając znak plus. Tą wadę wzroku można również leczyć poprzez zabieg chirurgiczny. Z kolei diagnozowanie dalekowzroczności przeprowadza się poprzez podawanie specjalnych kropli a następnie określa się wadę przy pomocy retinoskopu.

U małych dzieci nadwzroczność występuje fizjologicznie, ponieważ ich oczy jeszcze rosną i do około trzeciego roku życia są mniejsze od gałek ocznych dorosłego człowieka. Jednak dzieci i młodzież mają dużą zdolność akomodacji, ponieważ ich soczewka jest elastyczna. Z wiekiem zdolność do akomodacji maleje i wtedy pomóc mogą wyłącznie okulary, soczewki kontaktowe lub zabieg chirurgiczny.

Hypermetropia może się pojawić w dzieciństwie, ale także w późniejszym wieku. Oprócz zamazanego obrazu przedmiotów widzianych w bliska do objawów zalicza się także bóle głowy. Po wykryciu tej choroby należy być w stałym kontakcie z okulistą i często chodzić na wizyty i badania kontrolne, ponieważ wada może się pogłębiać albo zanikać i wtedy należy zmienić szkła kontaktowe. Bardzo ważne jest także, aby jak najszybciej skorygować tą wadę u osób młodych, ponieważ w przeciwnym razie może to doprowadzić do powstania zeza akomodacyjnego.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]