Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
rak płuc
hipereozynofilia
tryper
trądzik pospolity
choroby zakaźne
artroza
oko krótkowzroczne
mocznica
zapalenie opon mózgowych
wstrząs anafilaktyczny
zapalenie dziąseł
refluks żołądkowo przełykowy
polipy przewodu pokarmowego
przewlekłe zapalenie zatok
węzły chłonne

 

histeria

Pojęcie medyczne histeria i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja histerii napisana w sposób zrozumiały.

Nerwica histeryczna, potocznie zwana histerią, to poważne, trudne do zdiagnozowania zaburzenie emocjonalne. Wciąż trwa dyskusja na temat przyczyn powstawania objawów histerii. W starożytności uważano, że jest to dolegliwość dotykająca wyłącznie kobiety, a wywołana jest tak zwaną „wędrującą macicą” uciskającą pozostałe organy wewnętrzne, takie jak serce czy wątroba. Współcześnie coraz częściej jako przyczynę przyjmuje występowanie tak zwanej osobowości histerycznej, która charakteryzuje się nadmiernym egocentryzmem, zmiennością nastrojów, uzależnieniem samopoczucia od osądów i opinii innych osób oraz szeroko pojętej niestabilności emocjonalnej. Histeria może być spowodowana także urazami psychicznymi, przeciążeniami układu nerwowego lub jego uszkodzeniem wywołanym chorobą lub wypadkiem.

Podczas ataków histerycznych mogą wystąpić objawy charakterystyczne dla chorób somatycznych, choć samej histerii do takich nie zaliczamy. Należą do nich niemożność wydobycia z siebie głosu, ślepota histeryczna, zaburzenia ruchu, trudności z utrzymaniem się na nogach w pozycji stojącej, uczucie „kulki” w gardle utrudniającej oddychanie czy silny ból głowy. U kobiet występują także zaburzenia miesiączkowania.

Leczenie histerii jest niezwykle trudne. Decyzję o jego podjęciu zawsze powinien podjąć pacjent, ponieważ tylko wtedy szansa na wyleczenie jest realna. Psychiatrzy i psychologowie w trakcie sesji terapeutycznych usiłują przekonać pacjenta o możliwości kontrolowania własnych emocji. Rozmowy często odbywają się w towarzystwie najbliższych, o ile nie przeszkadza to w szczerości i otwarciu się pacjenta. W niektórych przypadkach niezbędne jest okresowe przyjmowanie leków uspokajających, a w leczeniu alternatywnym wykorzystuje się hipnozę.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]