Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
gorączka
rak żołądka
układ płciowy
nietrzymanie moczu
nerwica
ropniak opłucnej
ziołolecznictwo
przewlekły nieżyt nosa
zapalenie jądra
botulizm
nekrofilia
bezsenność
sinubronchitis
ornitoza
marskość wątroby

 

hipotyreoza

Pojęcie medyczne hipotyreoza i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja hipotyreozy napisana w sposób zrozumiały.

Hipotyreoza jest chorobą układu hormonalnego, dotykającego tarczycę. Spowodowana jest zbyt małą liczbą hormonów tarczycowych jakie powinny znajdować się we krwi. Jest to popularnie zwana niedoczynność tarczycy. Liczba hormonów jest tak niska, że nie jest w stanie sprostać zapotrzebowaniu naszego organizmu na określoną liczbę hormonów tarczycowych, powodując nieprawidłowe funkcjonowanie różnych sfer naszego organizmu.

Przyczyn niedoczynność tarczycy jest wiele, mają one charakter wrodzony jak i nabyty. Charakter wrodzony jest związany przede wszystkim z wadami anatomicznymi tarczycy, jest to przyczyna ponad 80 % przypadków niedoczynności. Także istotny wpływ na występowanie tej choroby mają problemy związane z biosyntezą hormonów tarczycowych. Hipotyreoza może mieć także charakter przejściowy, związany przede wszystkim z okresem ciąży, tym samym wzmożonym zapotrzebowaniem organizmu kobiety na jod. Brak hormonów tarczycowych może być także wynikiem zażywanych leków. To najbardziej popularnych objawów należą charakterystyczne wole.

Objawami tej choroby jest także zmniejszona produkcja ciepła przez organizm, w związku z tym, choremu jest ciągle zimno, spowalnia się przemiana materii tym samym chory często tyje, organizm ze względu na mniejszą produkcję tlenu, jest niedotleniony. Powiększony język, depresja, zmęczenie, ochrypły głos. Jak w przypadku każdej choroby możemy mówić o cichym rozwoju, zwłaszcza u osób. U dzieci zauważalne jest otępienie umysłowe i spowolnienie ruchów, które niepokoi rodziców.

Leczenie może mieć różny charakter, najbardziej łagodna postać leczenia, mająca duży związek także z profilaktyką to przede wszystkim terapia jodem, często osoby takie kieruje się do sanatorium w miejscu o bogatym stężeniu jodu w powietrzu. W przypadku poważnego stadium choroby, stosuje się leczenie tyroksyną, polegające na przyjmowaniu hormonu przez całe życie. Często sposób leczenie zależy także od wieku jak i chorób towarzyszących niedoczynności tarczycy. Niedoczynność tarczycy jest przede wszystkim szkodliwa ze względu na powikłania, które mogą zaburzać funkcjonowanie podstawowych układów. Przede wszystkim może dojść do astmy czy anemii, a także ogólnych problemów z oddychaniem. Hipotyreoza powoduje także zaburzenia układu krążenia. Warto pamiętać, że choroba ta jest wykrywalna już u noworodków i najlepszą profilaktyką jest odpowiednie badanie stanu tarczycy u dziecka.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]