Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
choroba Buergera
cysta
zapalenie żołądka
ropień wątroby
zapalenie jelit
egocentryzm
flora bakteryjna
dyfteria
choroba glutenowa
zapalenie jelita grubego
botulizm
osteomalacja
układ dokrewny
czyraki skórne
pollinosis

 

hipotermia

Pojęcie medyczne hipotermia i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja hipotermii napisana w sposób zrozumiały.

Hipotermia, czyli wychłodzenie, jest określana w medycynie jako znaczny spadek temperatury ciała. Pierwszym jej objawem są zawsze dreszcze, drżenie mięśni oraz uczucie marznięcia. Organizm przez to, że traci ciepło w szybszym tempie niż mógłby je wytworzyć, stara się poprzez ruch wygenerować potrzebną dodatkową energię. W pierwszej fazie (marznięcia) można zaobserwować spadek temperatury do około 35 stopni. W stadium wyczerpania, które następuje, jeśli nie ogrzano organizmu na czas, pojawia się dodatkowo sztywnienie mięśni, a także stopniowa niewrażliwość na bodźce. Osoba, które podlega efektowi hipotermii, ma skurcze mięśni, można zaobserwować u niej także zachowanie apatyczne, często ma zaburzenia świadomości (temperatura w tej fazie mieści się w granicach 34-30 stopni). Ostatnie stadium, etap bezwładności, jest już stanem bliskim śmierci. Przechłodzona osoba traci przytomność i stopniowo zanikają wszelkie reakcje na bodźce zewnętrzne oraz puls i oddech (zgon najczęściej następuje przy temperaturze około 24 stopni).

Akcje, mające na celu przywrócenie poszkodowanemu odpowiedniej temperatury ciała, powinny się charakteryzować przede wszystkim unikaniem zbędnych ruchów jego ciała. Wynika to z faktu, że zwolniony jest przepływ krwi w organizmie przechłodzonej osoby, a każdy nagły ruch może spowodować jej niekorzystne wymieszanie pomiędzy różnymi partiami ciała, co przyspieszy wyziębienie. Istotne jest w przypadku wystąpienia hipotermii ogrzewanie osoby poszkodowanej w wolnym tempie. Najlepszym wyjściem jest okrycie grubszymi kocami oraz zapewnienie wysokiej temperatury otoczenia. W miarę możliwości można również zastosować ciepłą kąpiel, pamiętając o unikaniu gwałtownych ruchów, które mogłyby przyczynić się do zatrzymania akcji serca.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]