Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
choroby zawodowe
choroby jelita cienkiego
jęczmień
karłowatość przysadkowa
choroba lokomocyjna
biegunka
gorączka
leukocytopenia
dławica sercowa
węzły chłonne
rak szyjki macicy
choroba von Willebranda
mobbing
układ pokarmowy
ropień płuc

 

hipotermia

Pojęcie medyczne hipotermia i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja hipotermii napisana w sposób zrozumiały.

Hipotermia, czyli wychłodzenie, jest określana w medycynie jako znaczny spadek temperatury ciała. Pierwszym jej objawem są zawsze dreszcze, drżenie mięśni oraz uczucie marznięcia. Organizm przez to, że traci ciepło w szybszym tempie niż mógłby je wytworzyć, stara się poprzez ruch wygenerować potrzebną dodatkową energię. W pierwszej fazie (marznięcia) można zaobserwować spadek temperatury do około 35 stopni. W stadium wyczerpania, które następuje, jeśli nie ogrzano organizmu na czas, pojawia się dodatkowo sztywnienie mięśni, a także stopniowa niewrażliwość na bodźce. Osoba, które podlega efektowi hipotermii, ma skurcze mięśni, można zaobserwować u niej także zachowanie apatyczne, często ma zaburzenia świadomości (temperatura w tej fazie mieści się w granicach 34-30 stopni). Ostatnie stadium, etap bezwładności, jest już stanem bliskim śmierci. Przechłodzona osoba traci przytomność i stopniowo zanikają wszelkie reakcje na bodźce zewnętrzne oraz puls i oddech (zgon najczęściej następuje przy temperaturze około 24 stopni).

Akcje, mające na celu przywrócenie poszkodowanemu odpowiedniej temperatury ciała, powinny się charakteryzować przede wszystkim unikaniem zbędnych ruchów jego ciała. Wynika to z faktu, że zwolniony jest przepływ krwi w organizmie przechłodzonej osoby, a każdy nagły ruch może spowodować jej niekorzystne wymieszanie pomiędzy różnymi partiami ciała, co przyspieszy wyziębienie. Istotne jest w przypadku wystąpienia hipotermii ogrzewanie osoby poszkodowanej w wolnym tempie. Najlepszym wyjściem jest okrycie grubszymi kocami oraz zapewnienie wysokiej temperatury otoczenia. W miarę możliwości można również zastosować ciepłą kąpiel, pamiętając o unikaniu gwałtownych ruchów, które mogłyby przyczynić się do zatrzymania akcji serca.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]