Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
zaburzenie rytmu serca
niepłodność
bębnica
kamica ksantynowa
odra
atopowe zapalenie skóry
rak sutka
nerwica lękowa
odwarstwienie siatkówki
nadczynność tarczycy
astma atopowa
zapalenie opon mózgowych
cysta naskórkowa
katarakta
anorgazmia

 

hipochondria

Pojęcie medyczne hipochondria i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja hipochondrii napisana w sposób zrozumiały.

Hipochondria to forma zaburzeń nerwowych. Jej dominującą cechą jest przekonanie o istnieniu jednej, postępującej choroby somatycznej. Hipochondria dosłownie oznacza: miejsce pod pseudożebrami chrzęstnymi. W starożytności uważano, że nadmierne zainteresowanie własnym zdrowiem objawia się problemami z trawieniem. Współcześnie jednak hipochondria postrzegana jest jako zaburzenie psychiczne, które można identyfikować także jako nerwicę natręctw.

Objawy hipochondrii mają podłoże somatyczne jaki i psychologiczne. Hipochondryk wmawia sobie chorobę, której tak naprawdę nie ma. Wymyśla sobie różne objawy charakterystycznych chorób. Hipochondria związana jest także z niskim poczuciem własnej wartości. Często doprowadza to do depresji, poczucia krzywdy, braku zainteresowania wśród otoczenia, braku zrozumienia. Otoczenie z czasem przyzwyczaja się i podchodzi do hipochondrycznych objawów z dystansem. Hipochondrykowi mogą towarzyszyć napady lęku, paniki czy tez strachu.

Nie ma jednej podstawowej przyczyny tej choroby. Domniemywa się , że być może jest ona efektem urazu z dzieciństwa, braku miłości. Najczęściej jednak postrzegana jest jako choroba psychiczna. Hipochondryk odwraca zainteresowanie od świata zewnętrznego, ale przerzuca je na siebie winiąc siebie oraz narzucając na siebie karę wmówionego bólu, lęku.

Przebieg choroby ma wymiar psychologiczny. Hipochondryk pogłębia się w swoich rzekomych chorobach, utwierdza w przekonaniu, że jest cały czas chory, że nie ma wokół siebie żadnego wsparcia, a tak naprawdę jest zdrową osobą. Jest to poważna choroba mająca podłoże psychologiczne. Osoby takie popadają w głębokie depresje, z których przez wiele lat nie mogą się wyleczyć.

Hipochondrii można zapobiec. Należy tylko wyznaczyć sobie w życiu ambitne cele, plany które będziemy realizować i co najważniejsze otaczający świat postrzegać jako dobro. Jeśli hipochondria sprawi, że nie będziemy mogli poprawnie funkcjonować w społeczeństwie, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Leki antydepresyjne, różnego rodzaje terapie sprawią, że hipochondryk będzie powracał do normalnego życia. Popularna staje się terapia behawioralno- poznawcza, coraz więcej hipochondryków korzysta z tego rozwiązania, które musi być dostosowane do indywidualnych predyspozycji. Hipochondria wymaga specjalnego podejścia psychiatrycznego.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]