Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
niedoczynność gruczołów przytarczycznych
nadczynność hormonalna jąder
niewydolność krążenia
uremia
zapalenie trzustki
podbiegnięcie krwawe
furunkuł
melanodermia
zawał serca
depresja
czyraki skórne
zaburzenia równowagi
dyfteria
rezonans magnetyczny
neurologia

 

hiperlipoproteinemie

Pojęcie medyczne hiperlipoproteinemie i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja hiperlipoproteinemii napisana w sposób zrozumiały.

Hiperlipoproteinemie są to nic innego jak stany, które decydują o zaburzeniach przemiany lipidowej w naszym organizmie. Polega to na zwiększeniu się ilości tłuszczów w osoczu krwi. Jest to bardzo poważne schorzenie, które dopada coraz to więcej ludzi na świecie. Niestety jego wykrywalność jest w dalszym ciągu na bardzo niskim poziomie. Hiperlipoproteinemie mogą być bardzo poważne w skutkach. Osoby, u których wykryto takie stany są o wiele bardziej narażone na miażdżycę, jak i na inne choroby układu krwionośnego. Coraz częściej jest to powód zawałów serca, nadciśnienia tętniczego czy niedokrwienia. Wyróżniamy trzy rodzaje hiperlipoproteinemii, są to hipercholesterolemia rodzinna, hipertrójglicerydemia rodzinna oraz hiperlipidemia mieszana rodzinna.

Największym problemem zdiagnozowania tych stanów jest to, że przebiegają one bezobjawowo. Tylko specjalistyczne laboratoria są wstanie wykryć je w odpowiednim momencie. Szereg badań, jakie powinniśmy wykonać by przekonać się, że nie mamy tych stanów są zbyt drogie na kieszeń przeciętnego pacjenta. Po drugie ludzie w większości przypadków nie wiedzą, że w ich organizmie zachodzą niepokojące zmiany. Często dopiero, gdy dochodzi do tragedii lekarze diagnozują hiperlipoproteinemie.

Leczenie tej przypadłości polega na całkowitym podporządkowaniu się zaleceniom lekarza. Na szczęście odpowiednio wczesne wykrycie tych stanów pozwala nam na skuteczne ich zwalczanie. Wtedy najczęściej stosuje się preparaty roślinne, oleje rybne czy kwas nikotynowy. Zalecane jest także przyjmowanie fibratów, statyn i żywic jonowymiennych. Dodatkowo pacjent powinien zażywać dużo ruchu i przestrzegać odpowiedniej diety polegającej na przyjmowaniu odpowiedniej ilości błonnika. Istotne jest także by taki człowiek przechodził systematyczne badania laboratoryjne, które pozwolą na całkowitą kontrolę leczenia.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]