Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
katar żołądka
nadczynność przytarczyc
nerwica wegetatywna
jaskra
zapalenie wątroby
anoreksja
oparzenia chemiczne
rumień nagły
chrapanie
kamica żółciowa
rozszczep podniebienia
trądzik różowaty
otępienie starcze
niedokrwistość
hemoroidy

 

hiperaldosteronizm

Pojęcie medyczne hiperaldosteronizm i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja hiperaldosteronizmu napisana w sposób zrozumiały.

To choroba dotykająca zwłaszcza kobiety w wieku od 30 do 50 lat. Jej objawy mogą wykryć ją we wczesnym stadium co daje szansę na jej szybkie zdiagnozowanie oraz leczenie. Gdy pojawia się nadciśnienie tętnicze tzw. oporne, występuje wielomocz, osłabienie mięśniowe, obniżenie poziomu potasu we krwi a jednocześnie wzrost poziomu aldosteronu we krwi.

Główne przyczyny są dość niespotykane i przejawiają nadmierne oraz autonomiczne wydzielanie aldosteronu przez pojedynczy gruczolak warstwy kłębkowatej przez gruczolaki mnogie co skutkuje zatrzymaniem w organizmie wody oraz sodu przy zwiększonym wydalaniu potasu.

Diagnostyka odbywa się poprzez badanie, które ma na celu wykazanie czy jest podwyższony poziom kaliurii w organizmie. W przypadku potwierdzenia choroby zaleca się chirurgiczne usunięcie guza nadnerczy, w przypadku gdy schorzenie wynika z jego obecności ponieważ operacja daje możliwość pełnego wyleczenia. Bardzo ważne jest by stosować się do zaleceń lekarskich, które dotyczą poddania się diecie niskosodowej, która powinna być wzbogacona o produkty zawierające potas a w niektórych przypadkach zalecane jest wyłącznie leczenie farmakologiczne.

Bardzo często występuje ona u osób, które mogą cierpieć już na inne schorzenia a wtedy leczenie może być bardziej skomplikowane. W wieku gdy występuje hiperaldosteronizm kobiety bardzo często biorą już inne leki. Tak jest w przypadku chorych na nadciśnienie tętnicze zalecane jest leczenie zachowawcze oraz wymagane jest stosowanie przez pacjentki leków, które obniżą jednocześnie ciśnienie krwi. Nazwa choroby bardzo często jest spotykana po raz pierwszy, gdy kobieta słyszy diagnozę jednak po zapoznaniu się z opinią lekarską możemy poznać wszystkie jej symptomy oraz sposoby leczenia, które są dobierane indywidualnie.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]