Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
przewlekły nieżyt nosa
astma atopowa
rak sutka
nowotwór
zapalenie powiek
jaskra
torbiel jajnika
zapalenie zatok
zapalenie spojówek
febra
zespół Cushinga
zapalenie opon mózgowych
prostata
kolka nerkowa
padaczka

 

hemoroidy

Pojęcie medyczne hemoroidy i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja hemoroidów napisana w sposób zrozumiały.

Hemoroidy czyli żylaki odbytu są żylakowatymi rozszerzeniami żył odbytu. Przyczyną ich powstawania są przewlekłe zaparcia, które zmuszają chorego do często do bardzo silnego parcia. Innym powodem powstawania hemoroidów może być również występowanie przekrwienia żylnego w przypadku istnienia guzków w miednicy, ciąży a także przewlekłej niewydolności krążenia lub nadciśnienia wrotnego.

Objawami choroby związanej z hemoroidami jest pojawienie się w kale chorego jasnoczerwonej krwi a nawet często jej sączenie po wypróżnieniu się. Dzieje się to powodu pękania zbyt mocnych żylakowatych rozszerzeń żył odbytu. U chorych może pojawić się również silny świąd odbytu oraz śluz, głównie podczas oddawania stolca. Zazwyczaj pacjent cierpi na niedokrwistość, związaną z ubytkiem krwi. Zdarza się, że poduszeczki w ciasnym odbycie wypełniając się, krwawią , co powoduje ich wypadanie, widoczne gołym okiem. Powstałe w ten sposób guzy krwawiczne wywołują silny ból u większości pacjentów.

W leczeniu żylaków odbytu może pomóc stosowanie diety bogatej w błonnik, która ułatwia przesuwanie się treści pokarmowej w jelitach co zmniejsza częstotliwość zaparcia. Można stosować również płynną parafinę, która pomaga w wypróżnianiu się. W przypadku wypadania śluzówki z obszaru odbytnicy umocowuje się ją do ścian jelita stosując wstrzykiwanie pod nią roztworu fenolu z olejem arachidowym. Można również zastosować fotokoagulacje oraz zamrażanie. Dzięki tym rozwiązaniom można uniknąć konieczności wycięcia wypadających i krwawiących guzów. W ostateczności stosuje się zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu niebezpiecznych guzów oraz podwiązaniem ich szypuły naczyniowej. Powikłania związane z tego rodzaju zabiegiem mogą spowodować krwotok a nawet zwężenie odbytu.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]