Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
endometrioza
zapalenie ucha środkowego
nerwica lękowa
megakariocytopenia
układ moczowy
układ dokrewny
choroby skóry
choroby reumatyczne
choroba piąta
salmonellowe zatrucie pokarmowe
chirurgia plastyczna
nerwica pourazowa
choroba zezowa
nagła głuchota
krwotok z dróg rodnych

 

hematuria

Pojęcie medyczne hematuria i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja hematurii napisana w sposób zrozumiały.

Hematuria jest chorobą charakteryzującą się występowaniem krwi w moczu, co może ujawniać się wyłącznie podczas badań (mówimy wtedy o mikrohematurii), a nawet być widoczne gołym okiem (mówimy wtedy o makrohematurii). Inne nazwa tej jednostki chorobowej to krwinkomocz (w przypadku mikrohematurii) lub krwiomocz (w przypadku makrohematurii). Do wykrycia obecności erytrocytów w moczu osoby chorej wystarczająca jest obecność pięciu komórek krwi w jednostce moczu (µl). Istotne jest, że hematuria nie jest związana w każdym przypadku choroby z uszkodzeniem konkretnego odcinka układu moczowego, a obecność krwi w moczu może wynikać z różnego rodzaju uszkodzenia zlokalizowanego w dowolnym miejscu.

Oddawanie moczu staje się w przebiegu hematurii bolesne, bolą okolice pęcherza i nerek. Pojawia się gorączka i dreszcze. Hematurię diagnozuje się w pierwszej kolejności na postawie laboratoryjnej analizy moczu. W przypadku, gdy hematurii towarzyszy ból, jego lokalizacja pomaga w rozpoznawaniu przyczyny schorzenia.

Przyczyny hematurii często nie są poważne, a komórki krwi znikają bezpowrotnie z moczu po dobie lub po kilku dniach. Jeśli przyczyna pozostaje nieznana mamy do czynienia z tak zwaną hematurią idiopatyczną. W części przypadków hematuria związana jest z zakażeniami, urazami i poważnymi zmianami, nawet nowotworowymi. Z hematurią współwystępować mogą kamienie nerkowe, a także gruźlica i zapalenie nerek.

Leczenie hematurii jest zależne od przyczyny i w przypadku, gdy krew w moczu nie jest wywołana poważnymi przyczynami można nie stosować żadnej terapii. Leczenie operacyjne stosowane jest, gdy krwiomocz został wywołany przez nowotwór, a leczenie antybiotykami zalecane jest, gdy obecność erytrocytów we krwi wynika z zakażenia w obrębie układu moczowego.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]