Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
RDS
endometrioza
choroba Parkinsona
wymioty
nerwica natręctw
zapalenie płuc
gościec przewlekle postępujący
brodawki
hipochondria
melanodermia
polipy jelita
osteomalacja
choroba zezowa
choroba Meniera
miastenia

 

halluksy

Pojęcie medyczne halluksy i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja halluksów napisana w sposób zrozumiały.

Halluksy, nazywane także haluksami, są określeniem schorzenia, dotykającego częściej kobiet niż mężczyzn. Łacińska nazwa tej choroby może być przetłumaczona dosłownie jako „koślawe paluchy” i jest w istocie wytłumaczeniem problemu, jakim jest skrzywienie dużych palców u stóp. Może mieć ono podłoże genetyczne (większa zachorowalność kobiet, które w najbliższej rodzinie miały osoby z halluksami), jednak coraz częściej jest ona spowodowana niewłaściwym doborem obuwia. Nie zawsze przy tym schorzenie to pojawia się w młodym wieku, o wiele częściej jego skutki objawiają się w średnim wieku. Według większości badań najwięcej przypadków halluksów zdarza się u kobiet po menopauzie. Jest to tłumaczone zmniejszającym się u kobiet w tym wieku poziomem estrogenów, co powoduje rozluźnianie się mięśni stóp, a w konsekwencji występowanie przodostopia ułatwiającego wykrzywianie się stawów.

Stąd też w młodym wieku warto zwrócić uwagę na kilka czynników, mogących zapobiec powstawaniu tego schorzenia. Jest to przede wszystkim noszenie właściwego i wygodnego obuwia. Kobiety są narażone na halluksy częściej niż mężczyźni głównie ze względu na buty na obcasach, bądź też obuwie o nietypowym kroju, np. z wąskimi noskami, ściskającymi palce stóp. Jest to o tyle ważne, że wszelkie zwyrodnienia stawów stóp i podudzia mają swoje podłoże m.in. w noszeniu niewłaściwych butów. Ponadto otyłość jest też wymieniana jako jedna z przyczyn powstawania halluksów, zwłaszcza gdy przybieranie na wadze odbywa się w szybszym tempie, niż to, do którego przyzwyczailiśmy organizm. Inne rodzaje obciążeń, jak choćby taniec mają również znaczenie dla występowania zwyrodnień stawów stóp i przychodzą najczęściej z wiekiem.

Profilaktyka zapobiegawcza obejmuje właściwy dobór obuwia codziennego (w przypadku stwierdzenia schorzenia wymagane jest obuwie rehabilitacyjne) i higieny stóp (zmniejszanie ryzyka otarć skóry, stanów zapalnych czy zakażeń). Leczenie halluksów polega przede wszystkim na zmniejszaniu bólu środkami przeciwbólowymi oraz maści, łagodzących powstające na skórze palców obtarcia. W przypadku dużych zniekształceń stopy wymagane jest wykonanie zabiegu chirurgicznego, przywracającego normalny kształt. W późniejszym czasie należy przestrzegać zaleceń rehabilitacyjnych, ułatwiających powrót do regularnego chodzenia.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]