Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
cholera
zaburzenia krzepnięcia krwi
zapalenie gruczołu krokowego
omdlenie
rezonans magnetyczny
zawał mięśnia sercowego
krwioplucie
zapalenie języka
choroba glutenowa
syfilizm
wrzód weneryczny
brodawki płciowe
uzależnienia
krwotok z dróg rodnych
anorgazmia

 

grypa

Pojęcie medyczne grypa i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja grypy napisana w sposób zrozumiały.

Grypa to ostra i zaraźliwa choroba układu oddechowego. Najczęściej atakuje ona ludzi w porze jesiennej, a także wczesną zimą oraz podczas przesilenia wiosennego. Do zakażenia się grypą dochodzi oczywiście drogą kropelkową. Wystarczy, że osoba chora kaszle lub kicha. Wówczas kropelki śliny, która oczywiście zawiera wirus, przenoszą się na błonę śluzową, znajdującą się przy ustach i nosie, osób przebywających w towarzystwie chorego. Wirus atakuje nowy organizm powodując grypę. Takie zakażenie może nastąpić również przez kontakt bezpośredni. Nawet witanie się z kimś chorym może doprowadzić do zarażenia. Zakażony człowiek staje się przenoszącym wirusa nawet o tym nie wiedząc. Zaraża innych już od 1- 6 dni jeszcze przed wystąpieniem faktycznych objawów tej choroby. Nawet po ustąpieniu jej symptomów możemy jeszcze przez tydzień nią zarażać.

W trakcie zarażenia wirus osiada w jamie nosowo- gardłowej lub też w tchawicy czy oskrzelach. Na początku zniszczony zostaje nabłonek migawkowy. Pojawiają się objawy takie jak bóle głowy, wysoka gorączka, bóle mięśni pleców oraz nóg. Ponadto pojawia się suchy kaszel oraz ogólne osłabienie. Takie ostre objawy przeważnie utrzymują się przez okres 2-3 dni. Z kolei gorączka nawet do 5 dni. Pozostałe objawy przeważnie ustępują po około tygodniu.

W każdej aptece są dostępne leki przeciw przeziębieniu i grypie. Na większość z nich nie jest nawet wymagana recepta. Jednak takie leki jedynie łagodzą objawy choroby. Nie są jednak w stanie zapobiegać jej wystąpieniu. Nie zwalczają także bezpośrednio wirusa grypy. Jeśli chcemy uniknąć groźnych powikłań, to musimy udać się do lekarza. Jeśli zastosuje on zarówno leczenie przyczynowe, leczenie objawów grypy oraz leczenie powikłań infekcji wirusowej, to możemy skutecznie uporać się z wirusem,

Osoby, które najczęściej zapadają na grypę to przede wszystkim osoby po 65 roku życia, a także dorośli oraz dzieci, którzy cierpią na przewlekłe choroby układu krążenia czy układu oddechowego, Grypa dotyka także osoby cierpiące na przewlekłe choroby nerek, przewlekłe choroby metaboliczne, chorych na immunosupresję, chorych z wirusem HIV czy z nowotworami. Bardzo często na grypę zapadają osoby z zaburzeniami odporności oraz chorujący na infekcje bakteryjne czy wirusowe. Zagrożeni nią są także nosiciele paciorkowców i gronkowców.

Nieleczona grypa może prowadzić do powikłań. Należą do nich: zapalenia płuc i oskrzeli, zapalenie ucha, zatok, zespół wstrząsu toksycznego czy też powikłania o charakterze neurologicznym.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]