Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
zapalenia dróg oddechowych
układ pokarmowy
gronkowcowe zatrucie pokarmowe
urynoterapia
fobia społeczna
oko nadwzroczne
dni płodne
bielactwo
choroba von Willebranda
zapalenie osierdzia
zespół Downa
uczulenie
zapalenie gruczołu krokowego
astma oskrzelowa
jadłowstręt psychiczny

 

gruźlica

Pojęcie medyczne gruźlica i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja gruźlicy napisana w sposób zrozumiały.

Gruźlica to powszechnie występująca choroba, która może doprowadzić nawet do śmierci osoby, która została nią dotknięta. To choroba zakaźna, która zostaje wywołana przez prątka gruźlicy. Zasadniczo mówiąc o tej chorobie mamy na myśli gruźlicę płucną. Ale zdarzają się także przypadki, kiedy dotyka ona także inne sfery naszego ciała. Równie dobrze gruźlica może także zaatakować nasz ośrodkowy układ nerwowy albo skórę. Może dotyczyć układu kostno- stawowego, jak też naczyń krwionośnych.

Gruźlica to choroba, która przenosi się drogą kropelkową- w ten sposób najłatwiej jest się zarazić. Zatem należy unikać kontaktu z osobami, które dotknięte są gruźlicą. Wśród czynników, które przyśpieszają jej rozwój znajdują się przede wszystkim choroby (cukrzyca oraz pylica) a także niedożywienie. Łatwiej jest złapać tę chorobę, jeśli mamy obniżoną odporność. W nielicznych przypadkach do zakażenia gruźlicą może także dojść poprzez spożywanie zarażonej żywności.

Jeśli chodzi o same objawy, to gruźlica na początku nie niesie ze sobą żadnych widocznych objawów. Po pewnym czasie pojawiają się elementy takie jak brak apetytu oraz utrata wagi, kaszel oraz gorączka. Chory jest zmęczony, osłabiony i intensywnie poci się w nocy. Bardzo często pojawia się także ból w klatce piersiowej oraz uczucie duszności.

Jeśli zaobserwujesz u siebie powyższe objawy- koniecznie zgłoś się do swojego lekarza. Powinien on zlecić Ci odpowiednie badania. Należy przeprowadzić RTG klatki piersiowej, zbadać wydzielinę, którą chory wykrztusza wykonać badanie, jakim jest test tuberkulinowy. Jeśli zdiagnozowana zostanie choroba- należy przeprowadzić terapię, podając leki przeciwprądkowe. Terapia jest dość męcząca i długotrwała, ale może prowadzić do całkowitego wyleczenia.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]