Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
otoskleroza
gorączka gruczołowa
układ limfatyczny
zaburzenia równowagi
rak sromu i pochwy
klimakterium
udar mózgu
przerost migdałów
hipotermia
zapalenia dróg oddechowych
zapalenie wątroby
alergie
autyzm
klatka piersiowa
przyzębica

 

gruczolistość

Pojęcie medyczne gruczolistość i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja gruczolistości napisana w sposób zrozumiały.

Gruczolistość (inna nazwa to endometrioza) jest to choroba dotykająca w zasadzie jedynie kobiety. U pań cierpiących na gruczolistość błona śluzowa macicy rozrasta się poza jamę macicy dając w efekcie guzki i torbiele. Rozrost tkanki może wystąpić do jamy otrzewnej, ale także do pęcherza moczowego, sromu czy sklepienia pochwy.

Do objawów gruczolistości należą dolegliwości bólowe w miednicy mniejszej. Kobieta cierpiąca na gruczolistość odczuwa ból podczas stosunków. Jej cykl miesięczny jest zaburzony, pojawiają się dolegliwości związane z zespołem stresu przedmiesiączkowego, krwawienia podczas okresu są bardzo obfite. Gruczolistość może także doprowadzić do niedrożności jajowodów, a w konsekwencji do trudności z zajściem w ciążę, a nawet może uniemożliwić poczęcie dziecka.

Rzadziej występują takie objawy gruczolistości jak krwawienia poza cyklem miesięcznym, krwiomocz (występuje w przypadku, gdy błona śluzowa macicy rozrasta się w obrębie pęcherza moczowego), krwawienie zlokalizowane w przewodzie pokarmowym (ma miejsce wtedy, gdy rozrost błony śluzowej następuje w jelitach) oraz plamień kontaktowych (pojawia się wtedy, gdy błona śluzowa z macicy rozrasta się w kierunku szyjki macicy).

Gruczolistość leczona jest w sposób objawowy ze względu na brak znajomości konkretnej przyczyny wywołującej tę chorobę. Podawane są przede wszystkim leki z grupy gastogenów i analogów gonadoliberyny (aGnRH). Hamują one wydzielanie kobiecych hormonów płciowych, a przez to, że hamują one namnażanie endometrium, mniejsze staje się także krwawienie. W przypadku gdy terapia farmakologiczna nie przynosi spodziewanych efektów, stosuje się leczenie operacyjne, polegające na wycinaniu zmian ogniskowych i torbieli endometrialnych, a nawet na usunięciu jajników, jeśli są one w znacznym stopniu zajęte przez chorobę.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]