Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
zapalenie macicy
bębnica
nerwica depresyjna
torbiel jajnika
marskość wątroby
dur brzuszny
rumień nagły
nadciśnienie tętnicze
odma opłucnej
arytmia
kamica moczowa
zapalenie twardówki
udar mózgu
rak oskrzela
choroba Haglunda Severa

 

gruczolistość

Pojęcie medyczne gruczolistość i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja gruczolistości napisana w sposób zrozumiały.

Gruczolistość (inna nazwa to endometrioza) jest to choroba dotykająca w zasadzie jedynie kobiety. U pań cierpiących na gruczolistość błona śluzowa macicy rozrasta się poza jamę macicy dając w efekcie guzki i torbiele. Rozrost tkanki może wystąpić do jamy otrzewnej, ale także do pęcherza moczowego, sromu czy sklepienia pochwy.

Do objawów gruczolistości należą dolegliwości bólowe w miednicy mniejszej. Kobieta cierpiąca na gruczolistość odczuwa ból podczas stosunków. Jej cykl miesięczny jest zaburzony, pojawiają się dolegliwości związane z zespołem stresu przedmiesiączkowego, krwawienia podczas okresu są bardzo obfite. Gruczolistość może także doprowadzić do niedrożności jajowodów, a w konsekwencji do trudności z zajściem w ciążę, a nawet może uniemożliwić poczęcie dziecka.

Rzadziej występują takie objawy gruczolistości jak krwawienia poza cyklem miesięcznym, krwiomocz (występuje w przypadku, gdy błona śluzowa macicy rozrasta się w obrębie pęcherza moczowego), krwawienie zlokalizowane w przewodzie pokarmowym (ma miejsce wtedy, gdy rozrost błony śluzowej następuje w jelitach) oraz plamień kontaktowych (pojawia się wtedy, gdy błona śluzowa z macicy rozrasta się w kierunku szyjki macicy).

Gruczolistość leczona jest w sposób objawowy ze względu na brak znajomości konkretnej przyczyny wywołującej tę chorobę. Podawane są przede wszystkim leki z grupy gastogenów i analogów gonadoliberyny (aGnRH). Hamują one wydzielanie kobiecych hormonów płciowych, a przez to, że hamują one namnażanie endometrium, mniejsze staje się także krwawienie. W przypadku gdy terapia farmakologiczna nie przynosi spodziewanych efektów, stosuje się leczenie operacyjne, polegające na wycinaniu zmian ogniskowych i torbieli endometrialnych, a nawet na usunięciu jajników, jeśli są one w znacznym stopniu zajęte przez chorobę.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]