Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
zaburzenia czynnościowe nerek
reumatyzm
paradontoza
choroby mięśni
zapalenie twardówki
kamica ksantynowa
choroba zawodowa
bielactwo
wąglik
halluksy
osteomalacja
rak odbytnicy
katarakta
wrzód miękki
układ limfatyczny

 

gorączka trzydniowa

Pojęcie medyczne gorączka trzydniowa i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja gorączki trzydniowej napisana w sposób zrozumiały.

Gorączka trzydniowa to choroba, którą potocznie nazywa się trzydniówką. To choroba o charakterze zakaźnym, której przyczyną jest wirus. Jednak nie jest bardzo zaraźliwa- nie ma w jej przypadku sezonowości (zachorowania sporadycznie zdarzają się przez cały rok).

Gorączka trzydniowa to choroba, na którą chorują dzieci. Dotyka ona maleństwa znajdujące się pomiędzy szóstym miesiącem, a trzecim rokiem życia. Pierwsze objawy pojawiają się już w ciągu tygodnia- dwóch od momentu zakażenia wirusem. Nagle maleństwo zaczyna mieć bardzo wysoką gorączkę. Gorączka trwa przeważnie trzy dni- stąd również nazwa tej choroby. Przeważnie po tym okresie ustępuje, chociaż zdarzają się także przypadki, gdy trwa ona dłużej. Kiedy jednak gorączka spada- pojawia się wysypka. Powinna ona zniknąć maksymalnie po dwóch dobach. Wśród objawów pojawiają się także wymioty, bóle brzucha, czasem również biegunka. Może dojść do lekkich stanów zapalnych gardła oraz migdałków, czasami dochodzi także do powiększenia węzłów chłonnych. Choroba ta raczej nie powoduje powikłań.

Dziecku można pomóc próbując obniżyć gorączkę. W tym celu zaleca się stosowanie chłodnych okładów na kark i czoło. Można podawać także środki o działaniu przeciwgorączkowym. Należy także podawać jak największą ilość płynów.

By jednak mieć pewność, że nasze dziecko złapało tylko i wyłącznie trzydniówkę- należy skontaktować się z lekarzem. Tylko on jest w stanie potwierdzić w stu procentach tę diagnozę. Czasami zdarza się, że matki pomylą gorączkę trzydniową z poważniejszą chorobą, taką jak odra lub szkarlatyna. O ile z gorączką trzydniową można poradzić sobie bez pomocy lekarza, to z pozostałymi chorobami niestety nie będzie tak łatwo. Dlatego zawsze lepiej jest mieć pewność i „chuchać na zimne”. W końcu chodzi o zdrowie naszego maleństwa.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]