Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
krwiomocz
nerwice
zapalenie zatok
polio
SARS
torbielowatość nerek
zapalenie ślinianek
wrzód miękki
pylica płuc
rumień nagły
otoskleroza
choroba wieńcowa
migotanie przedsionków
kłykciny kończyste
zapalenie gardła

 

gorączka gruczołowa

Pojęcie medyczne gorączka gruczołowa i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja gorączki gruczołowej napisana w sposób zrozumiały.

Gorączka gruczołowa to choroba, którą znamy raczej pod inną nazwą. Chodzi mianowicie o mononukleozę zakaźną. Funkcjonują także inne nazwy tej choroby: choroba Pfeiffera, angina monocytowa oraz choroba pocałunków. To jedna z zakaźnych chorób wirusowych. Pojawia się ona najczęściej w okresie dzieciństwa oraz dojrzewania- czyli głównie u dzieci.

Bezpośrednią przyczyną tej choroby jest pierwotna infekcja wirusem Epsteina-Barr (EBV). Od momentu zakażenia, do którego dochodzi przez ślinę lub drogą kropelkową (może także dochodzić do zakażenia na skutek przetoczenia krwi oraz przeszczepu narządów), zahamowaniu ulega proces limfoproliferacyjny. Pojawiają się objawy, które na pierwszy rzut oka pomylić można z przeziębieniem czy grypą. Choroba rozwijać się może nawet do siedmiu tygodni. W tym czasie pojawiają się bóle głowy oraz brak apetytu. Chora osoba skarży się także na złe samopoczucie. Pojawia się także gorączka, która trwać może nawet przez miesiąc. Poza tym może dochodzić do powiększania węzłów chłonnych, szczególnie tych na szyi.

Zasadniczo leczenie tej choroby opiera się głównie na leczeniu jej objawów. Zwalcza się zatem gorączkę, podaje się leki o działaniu przeciwbólowym. W okresie choroby zaleca się leżenie w łóżku- szybciej można wówczas zwalczyć wszystkie niedogodne objawy. Jednak jeśli choroba ta raz nas zaatakuje- pozostawia trwałą odporność.

Powikłania w przypadku gorączki gruczołowej są sporadyczne. W rzadkich przypadkach dochodzi do zmian hepatologicznych. Mogą pojawić się zapalenia mięśnia sercowego. Może także dojść do zapalenia mózgu oraz nerek. Dlatego też nie zaleca się bagatelizowania tego schorzenia. Dla pewności zawsze jest lepiej skontaktować się z lekarzem, który wskaże najlepszy sposób na uporanie się z tą infekcją.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]