Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
nadczynność hormonalna jąder
flora bakteryjna
gorączka maltańska
odwarstwienie siatkówki
ornitoza
nerwica natręctw
posocznica
oko krótkowzroczne
bielactwo nabyte
anorgazmia
polipy przewodu pokarmowego
mukowiscydoza
rak endometrium
krwotok z dróg rodnych
świerzbiączka

 

gorączka

Pojęcie medyczne gorączka i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja gorączki napisana w sposób zrozumiały.

Normalna ludzka temperatura wynosi mniej więcej 36,6 oC. Jeśli znajduje się na tym poziomie (lub zbliżonym do niego), z naszym organizmem wszystko jest w porządku. Jeśli jednak pojawi się znaczne podwyższenie temperatury naszego ciała- będziemy mówić o gorączce. Gorączka jest w tym przypadku stanem, który zaburza prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu.

W przypadku podwyższonej temperatury ciała mówimy o dwóch stanach: gorączce i stanie podgorączkowym. Jeśli temperatura ciała wzrosła powyżej 37 oC, ale nie przekroczyła jeszcze 38 oC- wówczas mamy do czynienia tylko ze stanem podgorączkowym, który jednak jest już dla nas sygnałem, iż w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego. Z kolei jeśli przekroczy próg 38 oC- wówczas mówimy już o gorączce, którą koniecznie trzeba w jakiś sposób zbić (czyli zmniejszyć temperaturę).

Temperaturę można mierzyć na kilka znanych sposobów. Pomiaru dokonuje się oczywiście za pomocą termometru. Wspomniana wcześniej temperatura 36,6 oC jest prawidłową temperaturą ciała, jeśli pomiaru dokonujemy pod pachą. Można dokonywać pomiaru także w jamie ustnej- wówczas powinna ona wynosić 36,9 oC. Natomiast u małych dzieci temperaturę mierzy się w uchu lub w odbycie- powinna ona wynosić wówczas 37,1 oC.

Gorączka nie jest schorzeniem, a bardziej objawem. Pojawia się jako bezpośrednia odpowiedź ludzkiego organizmu na wtargnięcie wirusów, bakterii, alergenów czy innych czynników, które mogą u nas wywołać chorobę, a przed którymi organizm może się samoistnie bronić. Nie jest ona dla nas groźna, ale na pewno wpływa na zły stan samopoczucia oraz zmęczenie organizmu. W niektórych przypadkach (na przykład u bardzo małych dzieci) wysoka gorączka może powodować komplikacje w postaci napadu drgawkowego. Dlatego też profilaktycznie zaleca się zwalczanie gorączki i obniżanie temperatury ciała chorego.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]